Jarmo Kekäläinen hieromassa kauppoja? – Huhuissa liikkuu kahden runkopelaajan nimet
Columbus Blue Jacketsin NHL-miehistön manageri Jarmo Kekäläinen yrittää huhujen mukaan saada kaupattua kahta joukkueensa runkopelaajaa.
The Fourth Periodin lähteiden mukaan Kekäläinen kartoittaa muiden joukkueiden kiinnostusta hankkia hyökkääjä Scott Hartnell ja puolustaja Jack Johnson.
Hartnellilla on sopimuksessaan kaupan estävä pykälä, joka voidaan kumota Hartnellin omalla suostumuksella. 4,75 miljoonan dollarin sopimusta on jäljellä vielä kaksi vuotta.
Johnsonin 4,357 miljoonan dollarin lappua on jäljellä yksi vuosi.
Blue Jackets yritti kaupata Hartnellia jo viime kaudella, muttei onnistunut siinä, ja on yrittänyt löytää ostajaa siitä asti.
Myös Ottawa Sunin mukaan molemmat pelaajat ovat kaupan.
Kauppojen ei uskota tapahtuvan aivan lähitulevaisuudessa, mutta molemmat pelaajat saattavat hyvinkin liikahtaa tämän kauden aikana.
- Miesten MM-kisojen maalta ilmoitus – ei aio boikotoida Venäjää
- Norja ulos nuorten MM-kisoista – Venäjä tilalle
- Suomi kohtaa Ruotsin – tässä kentälliset isänpäivän klassikkoon
- NHL:ssä lähes kymppi rikki – Sebastian Aho naputteli pisteitä
- Liiga-sensaatio Daniel Mäkiaho pettyi Leijonat-debyyttiinsä – ”Ei tekosyitä”
- Jättimäinen takaisku! Liiga-tähti loukkaantui EHT:lla
- Liigassa muhii valmentajapommi – neljä seuraa huippunimen perässä
- Näkökulma: Antti Pennasen rohkea ratkaisu oli täysosuma
- Norja ulos nuorten MM-kisoista – Venäjä tilalle
- Liiga-sensaatio Daniel Mäkiaho pettyi Leijonat-debyyttiinsä – ”Ei tekosyitä”