Liigalla huolia tuomariloukkaantumisten osalta – muun muassa Jari Levonen pitkään sivussa
Kuva: Juha Tamminen
Liiga starttaa hieman yli kuukauden kuluttua ja seurat aloittelevat tällä hetkellä harjoituspelejään.
Esimerkiksi Raumalla perjantaina pelataan Pitsiturnaus, jossa mukana on kuusi eri liigaseuraa.
Liigalla itsellään on kuitenkin huolia tuomaririntamalla, sillä siellä loukkaantumisia on tullut vastaan kevään ja kesän aikana.
Muun muassa arvostettu Jari Levonen saattaa olla sivussa jopa kuuden kuukauden ajan.
– Oikean jalan akillesjänne on poikki. Se katkesi kolme viikkoa sitten sulkapalloillessa. Tällä hetkellä jalassa on kipsilasta, ja kepeillä mennään. Paranemiseen voi kulua jopa puoli vuotta, mutta aion kyllä tulla takaisin liigakaukaloihin, Levonen vakuuttaa Liigan verkkosivuilla vitsaillen sulkapallon jäävän nyt pois kokeiluista.
– Totta kai tämä ketuttaa, paljon. Mutta toisaalta, kun katsoo, mitä kaikkea maailmassa ylipäätään tapahtuu, ei tällaisista pikkuvaivoista kehtaisi oikein edes puhua, Levonen kuitenkin lisää perään.
Toinen loukkaantumisista tällä hetkellä kärsivä on Tom Laaksonen, jolla on lonkkavaivoja.
– Ei ole tapahtunut mitään yhtäkkistä loukkaantumista, vaan se on rasitusvamma tai kuluma. Vielä ei ole tarkkaa diagnoosia, eikä siksi toipumisaikatauluakaan. Mutta kyllähän tässä todennäköisesti kotva menee ennen kuin pääsen takaisin pillin varteen, Laaksonen harmittelee.
Positiivisempia uutisia kuuluu kuitenkin Jukka Hakkaraisen suunnalta, sillä hän on kuntoutumassa liiga-avaukseen viime kevään rajun loukkaantumisen jäljiltä. Hakkarainen mursi niin pohje- kuin sääriluunsa kaatumisen yhteydessä puolivälieräottelussa SaiPan ja JYPin välillä.
– Jos kaikki menee suunnitellusti, pääsen takaisin tositoimiin 29. päivä elokuuta harjoitusottelussa, Hakkarainen uumoilee.
Liigan mukaan myös muita muutoksia on tulossa tuomaririntamalla, sillä loukkaantumisten lisäksi poissa vahvuudesta ovat päätuomari Tuomas Pöyhönen sekä linjatuomarit Jari Korteniemi, Tuomas Sorsa ja Tuomas Riiho. He kaikki luopuvat liigatuomaroinnista muiden työkiireiden vuoksi. Pöyhönen siirtyy puolestaan otteluvalvojaksi.
Apua tuomariosastolle tulee kuitenkin KHL:stä palaavan Antti Bomanin myötä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jarmo Kekäläinen myi tähtipelaajansa NHL:ssä – vastustajan fanit raivona hurjasta vastikkeesta
- Tappara menetti huippulupauksensa – siirto Kanadaan varmistui, NHL varaus edessä
- Nyt se varmistui – Edmontonin kohuhankinta on julki!
- Nyt tapahtuu: Leijonat-tähdestä voi tulla kauppatavaraa NHL:ssä – yllättävä siirtoskenaario käynnissä
- Lehtiväite: Tappara saa uuden hyökkääjän – siirto nyt varmistunut
- Kärpissä flopannut NHL-kärkivaraus: uusi seura
- Tappara jäi nuolemaan näppejään – Jarmo Kekäläisen NHL-varaus teki valintansa
- Wiljami Myllylä jatkaa uraansa – uusi seura selvillä
- Kiekkomaailma ällistyi: suomalainen NHL-legenda valittiin Hockey Hall of Fameen – “Melkoinen yllätys”
- Kylmä signaali Ottawalle – toinenkaan NHL-supertähti ei halua pelata seurassa
- IS: Pekka Jormakka vaihtaa seuraa – “En jää odottelemaan”
- Lähteet: Jesperi Kotkaniemeä tarjottu vaihdossa jättipalkkaisesta NHL-hyökkääjästä
- Carolina sai hyvän tarjouksen Jesperi Kotkaniemestä – kaupat luvassa kesällä?
- Ismo Lehkoselta suora arvio – tämä suomalaistähti vaihtaa seuraa NHL:ssä: ”On muuten ottajia”
- IL: HIFK:n suunnitelma paljastui – mukana nimi, joka tunnetaan Suomessa liiankin hyvin
- Liigasta tuttu MM-sankari lähellä kohusiirtoa
- Lehtiväite: Tappara saa uuden hyökkääjän – siirto nyt varmistunut
- Kylmä signaali Ottawalle – toinenkaan NHL-supertähti ei halua pelata seurassa
- Tähän NHL-seuraan Patrik Laine olisi halukas siirtämään – vuosipalkka jäisi matalaksi
- Jättisopimus pöydällä! Jarmo Kekäläinen teki tähtihyökkääjälleen hurjan tarjouksen