KHL:ssä nähtiin kolmen seuran välillä kaupantekoa lauantaina.

Avangard Omsk nappasi Pietarin SKA:sta venäläishyökkääjän Vladimir Tkatshevin oikeudet. Vaihdossa se antoi tällä hetkellä Columbus Blue Jacketsia edustavan ruotsalaisveskarin Anton Forbsergin oikeudet sekä pisti päälle vielä rahallisen korvauksen.

Tkatshev kuitenkin jatkoi nopeasti matkaa eteenpäin, sillä Omsk lähetti hänet Admiraliin rahallista korvausta vastaan.

20-vuotias Tkatshev palasi viime vuonna Venäjälle käytyään mutkan Pohjois-Amerikassa Kanadan juniorisarjoissa vuosien 2014-2015 aikana. SKA:ssa vastuu kuitenkin jäi viime kaudella hyvin vähäiselle ja kausi meni pitkälti SKA:n farmiseurojen puolella.

Blue Jacketsin organisaatiossa 23-vuotias Forsberg on haastavassa asemassa, sillä NHL:n puolella Blue Jacketsin ykkösmaalivahtina toimii Sergei Bobrovski, joka on saamassa kovan haastajan suomalaisveskarista Joonas Korpisalosta.

Näin Forsberg saattaa hyvinkin jumittua paikoilleen. Varmasti tältäkin kannalta SKA teki tulevaisuutta varten peliliikkeen.

Nopeasti Forsbergia on vaikea odottaa SKA:han, sillä pietarilaisseuran ykkösvahtina toimii Mikko Koskinen, joka teki vasta seuran kanssa kahden vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

Maalivahtiosastolla KHL:ssä venäläisseuralla kun ei osaa olla kahta ulkomaalaisveskaria yhtä aikaa, joten yhtälö on tällä hetkellä haastava.