NHL-seura ei paljoa statuksia katsonut avainpelaajien penkityksessä – ”Jotain mistä en ole ylpeä”
NHL-seura Calgary Flames pamautti varsin kovan pommin, kun se penkitti kolme sen tärkeää pelaajaa, Sean Monahanin, Johnny Gaudreaun ja Lance Bouman Flamesin kotiottelusta Toronto Maple Leafsia vastaan.
Syynä oli se, että kolmikko oli myöhästynyt joukkueen harjoituksista maanantaina Super Bowlin jälkeisenä päivänä.
– Teimme virheen ja se on ensimmäinen ja viimeinen kerta kun niin käy, Flamesin varakapteeni Monahan sanoi Calgary Sunin mukaan.
Flamesilta liike oli joka tapauksessa rohkea, sillä kaikki kolme ovat aivan avainpelaajia seuralle. Monahan on ykkössenttereitä, Gaudreau aivan ykköshyökkääjiä ja Bouma tärkeä alivoimapelaaja.
– Uskoisin, että me kaikki kolme olemme erittäin vihaisia itsellemme. Haluamme pyytää anteeksi organisaatiolta, valmentajilta, joukkueelta ja varsinkin Calgaryltä ja sen faneilta. He kuitenkin tulevat katsomaan joka ilta, kun pelaamme ja se, että emme ilmesty paikalle ajoissa ja missaamme pelin sen takia, se ei ole ammattimaista toimintaa meiltä, Gaudreau sanoi, mihin Bouma jatkoi.
– Tuo on jotain mistä en ole ylpeä. Olen pettynyt itseeni. Teimme virheen ja meidän pitää elää seurausten kanssa.
Tapaus osui varsin kiusalliseen paikkaan muutenkin, sillä Flamesilla käynnistymässä on vieraskiertue, jossa mukana ovat seuran pelaajien isät.
Kolmikko kuitenkin palaa kokoonpanoon tämän reissun ensimmäisessä pelissä San Josessa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Leijonat-puolustaja Peetro Seppälä palaa Liigaan – ”EHT-tason pelaaja”
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- JYPistä potkut saanut päävalmentaja: uusi työ!
- HPK: maajoukkuepuolustajan sopimus purettu!
- Liigan pudotuspeliennakko – Tappara & KooKoo: Rysähtääkö finaalisarjassa kaikkien aikojen sensaatio?
- Leijonat iskee Tshekin kimppuun – tässä kentälliset otteluun
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- Lauri Marjamäki: uusi työpesti!
- Elmeri Eronen jättää Liiga-kaukalot – uusi joukkue selvillä!
- Lehti: HIFK:n ulkomaalaisvahvistus lähtee – tässä uusi seura!
- IL: Raimo Helmisen SaiPa jysäytti hurjan kaappauksen – ”Kovemmat meriitit kuin Maxime Fortierilla”
- Jokerit räväytti: 15 pelaajakiinnitystä julki!
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- IL: HIFK kävi ryöstöretkellä Liigan välieräjoukkueessa – Olli Jokisella selvä teema
- Pelicans-kapteeni jättää seuran – ”Kiitos”
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- UC: Jokerit rysäytti jättihankinnan – nyt tuli karu tieto
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut
- HPK rysäytti: Tiskiin 10 pelaajasopimusta – neljä uutta hankintaa