Suomalaisjoukkueen tiputtanut CHL-sensaatio haluaa jatkaa yllätyksiä – ”Meillä kävi hyvä arpaonni”
CHL:n alkulohkon yhden isoimmista yllätyksistä järjesti norjalainen Stavanger Oilers, joka eteni lohkovoittajana pudotuspelivaiheeseen.
Lohkovoittaja jätti taakseen tshekkiläisen Trinecin sekä KalPan, jonka joukkue kaatoi kotonaan yllättäen puhtaasti 3-0.
– Olemme tällä tasolla joka pelissä altavastaajia, se on selvä. Lohkovoitto oli valtava juttu meille, saimme tiputettua KalPan tasoisen joukkueen, joten teimme jotain oikein, joukkueen GM Pål Higson luonnehtii SuomiKiekko-sivustolle.
CHL on seuralle tärkeä tavoite. Samalla seurapomo uskoo kiekkoturnauksen olevan iso juttu koko maan kiekolle.
– Tämä on hyvä kokemus sekä pelaajille että seuroille. Koko CHL on ammattimainen systeemi. Meille on hienoa päästä haastamaan Euroopan isoja seuroja, sillä se mittaa samalla sitä, missä norjalainen kiekko menee tällä hetkellä.
– Samalla moni kiekkoilija on päässyt näkemään, miten hommat ja työt tehdään isommissa seuroissa Euroopan huipulla. Olemme osoittaneet, että pystymme pelaamaan tällä tasolla.
Jääkiekolla ei ole Norjassa suurta asemaa millään mittarilla mitattuna. CHL on tuonut ripauksen uudenlaista mediahuomiota myös kiekkokaukaloon.
Higson kuvailee suomalaisille tutuilla sanamuodoilla maan urheilukannattamista.
– Olemme patrioottista, mutta menestyshullua kanssa, joten tämä on hyväksi maan jääkiekolle.
”Hyvä arpaonni”
Lohkovoittaja saa tiistaina alkavissa pudotuspeleissä ensimmäisellä kierroksella vastaansa saksalaisen Eisbären Berlinin. Higson uskoo ryhmällä olevan kaikki mahdollisuudet 16 parhaan joukkoon. – Berliini on hieno ja iso kaupunki. Eisbären sopii meille vastustajaksi hyvin ja uskon sen olevan hieno kokemus myös meidän faneillemme. – Meillä kävi hyvä arpaonni. Saksalaiset ovat hyviä joukkueita kaikki, mutta meillä on mahdollisuus jatkopaikkaan, Higon kiteyttää. Eisbären ja Oilers iskevät yhteen Saksassa tiistaina klo 20.30 alkaen. Ilari Isotalo Twitter: @IlariIsotaloLUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NHL:ssä jysähti jättikauppa – Vegas Golden Knights myi kovimman maalitykkinsä!
- NHL:n avauskierros ohi – nämä kolme suomalaista varattiin
- KHL:ään siirtyvä MM-sankarivahti saa tukea maajoukkueesta – kapteeni puolustaa kohupäätöstä
- Lähde: Sebastian Ahon Carolina teki tarjouksen NHL-supertähdestä!
- Suomalaishyökkääjä sai palkinnon vahvasta kaudesta: NHL-sopimus!
- Leijonien tehopuolustajalle tyly uutinen – lähtopassit SHL:ssä: ”Emme näe käyttöä”
- Raju ratkaisu! NHL-supertähti sanoi ei 120 miljoonan dollarin sopimustarjoukselle
- Colorado pisti tuulemaan! Pitkäaikainen tehohyökkääjä myyty
- Tapparalle kova takaisku – tehopuolustaja jättää Liigan
- Florida Panthers vahvistuu 700 NHL-pelin veteraanilla
- IS: Pekka Jormakka vaihtaa seuraa – “En jää odottelemaan”
- Carolina sai hyvän tarjouksen Jesperi Kotkaniemestä – kaupat luvassa kesällä?
- Lehtiväite: Tappara saa uuden hyökkääjän – siirto nyt varmistunut
- Kärpissä flopannut NHL-kärkivaraus: uusi seura
- Pikaoharit tehnyt Juuso Välimäki sai SHL-seuran raivoihinsa: ”Olemme erittäin pettyneitä”
- IL: HIFK:n suunnitelma paljastui – mukana nimi, joka tunnetaan Suomessa liiankin hyvin
- Florida Panthers vahvistuu 700 NHL-pelin veteraanilla
- Kultaleijona pyörsi lopettamispuheensa – KSML: Etsii seuraa Liigasta
- Liigasta tuttu MM-sankari lähellä kohusiirtoa
- Kylmä signaali Ottawalle – toinenkaan NHL-supertähti ei halua pelata seurassa