Jarmo Kekäläisen Columbus pelaajakaupoilla NHL:ssä
Jarmo Kekäläisen johtama Columbus Blue Jackets on tehnyt pelaajakaupan NHL:ssä.
Toimitusjohtaja Kekäläinen saalisti Chicago Blackhawksin riveistä lupaavan hyökkääjän Jeremy Morinin vaihdossa ruotsalaispuolustajaan Tim Erixoniin.
23-vuotias Morin on nakuttanut viime kausien aikana hyviä tehoja AHL:n puolella, mutta NHL:ssä Blackhawksin riveissä rooli jäi kuitenkin jatkuvasti pieneksi.
Viimeisten kahden kauden täyden ja nyt alkukauden ajan Blue Jacketsia edustanutta Erixonia on pyöritelty NHL:ssä jo useammassa seurassa tähän mennessä. Niin ikään 23-vuotias Erixon varattiin ensin Calgary Flamesin riveihin, minne hän ei kuitenkaan halunnut siirtyä. New York Rangers nappasikin Erixonin riveihinsä, mistä hän siirtyi kuitenkin varsin nopeasti Blue Jacketsiin.
19 ottelussa tällä kaudella Erixon on takonut tehot 1+5=6. Morin ei ole puolestaan saanut vielä tehoja 15 ottelussa NHL:ssä tällä kaudella.
- Suomi kohtaa Ruotsin – tässä kentälliset isänpäivän klassikkoon
- NHL:ssä lähes kymppi rikki – Sebastian Aho naputteli pisteitä
- Liiga-sensaatio Daniel Mäkiaho pettyi Leijonat-debyyttiinsä – ”Ei tekosyitä”
- Jättimäinen takaisku! Liiga-tähti loukkaantui EHT:lla
- Näkökulma: Antti Pennasen rohkea ratkaisu oli täysosuma
- Jättimäinen takaisku! Liiga-tähti loukkaantui EHT:lla
- Näkökulma: Antti Pennasen rohkea ratkaisu oli täysosuma
- Liigassa muhii valmentajapommi – neljä seuraa huippunimen perässä
- Liiga-sensaatio Daniel Mäkiaho pettyi Leijonat-debyyttiinsä – ”Ei tekosyitä”
- Lukko iski jälleen – NHL-lupaus toisesta Liiga-seurasta!