Ambulanssilla sairaalaan kiidätetyn TUTO-pakin tilasta uutta tietoa – ”Jäsenet liikkuvat”

Lauantaina kesken ottelun ruman taklauksen seurakusena ambulanssilla sairaalaan kiidätetyn Kristian Tuohilammen tilasta on ilmoitettu uutta tietoa.
TUTO Hockeyn päävalmentaja Ismo Lehkonen kiitteli, ettei pakille käynyt ilmeisesti pahemmin.
– Tämän vuoden pelit on (Tuohilammelta) pelattu. Hirveä tuuri, ettei käynyt pahemmin ja näillä näkymin jäsenet liikkuvat. Meillä lähti siinä paras pakki ambulanssilla sairaalaan ja tämän sarjan paras maalintekijä lensi ulos, Lehkonen harmitteli ottelun jälkeen.
Käskijä viittasi tilanteeseen, missä Micke-Max Åsten lensi suihkuun, kuten lensi myös hanskat pudottanut Aki Keinänen.
Åsten sai suihkukomennuksen myös perjantain JYP-Akatemia-ottelussa, silloin päähän kohdistuneesta taklauksesta. Pelikieltoa teosta ei tullut, vaan K-Vantaan paras pistemies Tomi Tuomisto sai kahden ottelun pelikiellon erotuomarin koskemattomuuden loukkauksesta.
– Eilen tämä kyseinen kaveri heitettiin pihalle päähän kohdistuneesta taklauksesta ja nyt se teurasti Tuohilammen neljä sekuntia ennen erätaukoa. Kuitenkin yksi tämän sarjan parhaista pelaajista, Tuomisto, sai kahden matsin pelikiellon, kun tuomari oli hieman horjahtanut. Nyt päättäjät herätys, Lehkonen ihmetteli.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov