Mestiksessä pelaavan Jokipoikien taustayhtiö on pahoissa talousvaikeuksissa.

Joensuulaisseuran taustayhtiö Hokijoki Oy on jättänyt velkasaneeraushakemuksen Pohjois-Karjalan käräjäoikeuteen.

Jokipoikien tiedotteen mukaan seuran taloutta on pyritty vakauttamaan muun muassa omistuspohjaa laajentamalla. Menot ovat kasvaneet ja toiminta on ollut tappiollista.

Seura päätti hakeutua velkasaneeraukseen. Käräjäoikeuden päätös tulee noin kuukauden sisällä.

– Ikävä ja valitettava episodihan tämä on, siitä ei mihinkään pääse. Mieluummin sitä tässä vaiheessa kautta keskittyisi joukkueen rakentamiseen ja seuran kehittämiseen kuin tähän, Jokipoikien hallituksen puheenjohtaja Pentti Matikainen harmittelee tiedotteessa.

Pitkän linjan kiekkomies katsoo tulevaan positiivisesti.

– Meidän hallituksen ja omistajien keskuudessa vallitsee kuitenkin selkeä ja yksimielinen tahtotila, että toimintaa halutaan kaikin voimin jatkaa. Tämä on ja tämän täytyy olla joensuulaisen jääkiekon uusi alku, Matikainen uskoo.