TPS:ään palaava Brian Willsie kävi alkukauden testaamassa taitojaan KHL-tasolla kroatialaisessa Medvescakissa, mutta palaa nyt lokakuusta takaisin Suomeen, kuten oli alkujaankin sovittu (uutinen).

– Tunteeni ovat sekavat. En voi uskoa, että lähden. Pelaaminen Medvescakille oli uskomaton kokemus. Tykkäsin olla osana tätä joukkuetta ja fanit olivat uskomattomia. Toivotan jätkille ja kaikille seurassa onnea tulevalle kaudella. Uskon, että heillä on mahdollisuus playoff-peleihin, Willsie kertoi seuran kotisivuilla.

Medvescak pohtii pelaajan hankkimista kaudella 2014-15, mutta sen aika on myöhemmin.

– Me puhuimme asiasta. Se optio on vielä avoin, joten on mahdollista, että palaan tänne, Willsie valotti.

Medvescakin urheilujohtaja Aaron Fox toivoo, että 35-vuotias kanadalaishyökkääjä palaa jonain päivänä seuraan.

– Meidän mielestämme Brian on erittäin hyvä pelaaja ja persoon. Hän oli suuressa roolissa alkukauden menestyksessä, Fox kertoi seuran kotisivuilla.

– Yritimme pitää hänet koko kauden, mutta hän on TPS:lle tärkeä pelaaja, joten he odottavat kuumeisesti hänen paluutaan. Toivotamme hänelle mahtavaa kautta TPS:ssä ja aiomme olla häneen myöhemmin yhteydessä.