14/14: Raumalla luotetaan kokemukseen

Kuva: Ilari Isotalo
SuomiKiekko-sivusto Kiekkoministerien ja muutamien lisävahvistusten kera käy ennen kauden alkua läpi entisen SM-liigan, nykyisen Liigan joukkueiden lähtökohdat.
Analyyseissä kerrataan se, mitä on tapahtunut viime kauden jälkeen, mitkä ovat joukkueen vahvuudet ja heikkoudet sekä mitä joukkueelta voi odottaa tulevalla kaudella.
Mitä on tapahtunut?
Viime keväänä kaikkien yllätykseksi neljän parhaan joukkoon itsensä hinannut Rauman Lukko on kesän mittaan käynyt läpi jonkin verran muutoksia. Vaikkei vaihtuvuus ole ollut pelaajiston osalta liigan kärkipäätä, ovat ryhmän kaikki tärkeimmät pelipaikat menneet enemmän ja vähemmän uusiksi.
Viime keväällä raumalaispoppoota kahdestaan raahanneet Petri Vehanen sekä Justin Azevedo hyppäsivät molemmat KHL:n puolelle, joten joukkue huutaa uusia vastuunkantajia.
Kokemus onkin se osa-alue, jota Risto Dufvan miehistö on saanut lisää. Petteri Nummelin tuo kaivattua johtajuutta ryhmän alakertaan ja on myös liigan mittapuulla sarjan kovimpia hankintoja.
Kun muistetaan myös Ilkka Mikkola, Aki Uusikartano, Ville Vahalahti sekä Olli Sipiläinen, ei voi sanoa ainakaan kokemusta puuttuvan ensi kauden Lukko-ryhmästä.
Tähän kun lisätään SM-liigajännäreille tuttu Toni Koivisto, alkaa joukkueessa olla jo kohtuullisesti rutiinia tekemisessä.
Maalin suulle Vehasen suuriin saappaisiin seura hankki Pohjois-Amerikassa urallaan tähän asti torjuneen Ryan Zapolskin. Hän jakaa torjuntavastuun nuoren Oskari Setäsen kanssa.
Vahvuudet?
Kirkkaimmat tähdet lähtivät, mutta Lukon joukkue on tasaisempi ja terveemmin rakennettu kuin vuosiin.
Koivisto, Vahalahti, Lauri Tukonen ja huippulupaus Aleksi Saarela tekevät hyökkäyksestä varsin tasaisen ja laajan liigatasolle. Voikin sanoa Dufvalla olevan täysin eri paletti käytössään kuin viime kaudella.
Heikkoudet?
Yksi osa-alue on Lukolla myös tällä kaudella iso mysteeri. Joukkueen tuoreen maalivahtikaksikon ja maalivahtivalmentajan yhteensä laskettu kokemus omasta tontistaan SM-liigasta on pyöreät nolla peliä. Zapolski-Setänen -kaksikolla lähtö kauteen on melkoista uhkapeliä.
Myös ykkössentteriksi hankitun Steven Zalewksin loukkaantuminen tuo kysymysmerkkejä kauden alla. Mistä löytyy tarvittava korvaaja, kun pelaajamarkkinat loistavat käytännössä tyhjyyttään?
Mitä voi odottaa?
Taistelee runkosarjassa parhaimmillaan paikasta kuuden joukkoon. Se vaatii kuitenkin maalivahtipelin edes kelvollista onnistumista.
Ilari Isotalo
Twitter: @IlariIsotalo
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Yllätyskäänne: Patrik Laine neuvottelee jatkosopimuksesta – luvassa roima palkanalennus
- Toimittaja: NHL-tähti ollut tyytymätön seuraansa siitä lähtien, kun hänet varattiin
- Leijonat-hyökkääjä jatkaa uraansa neljän vuoden tauon jälkeen – siirtyy II-divisioonaan!
- Kisa: osallistu arvontaan ja voit voittaa itsellesi NHL26-pelin!
- IS: Jokereita uhkaa mojova rangaistus
- Näkökulma: HIFK:sta on tullut surkeiden sopimusten loppusijoituspaikka
- Liigan kärkiseura iski pöytään ison sopimuksen!
- Patrik Laine: yllätyskäänne!
- Olli Jokinen latasi suoraa tekstiä: ”Kaikkien tässä täytyy peiliin katsoa”
- HIFK:n uuden värväyksen Liiga-ura sai karmean startin
- Ei ole totta! HIFK:n uusi hankinta loukkaantui heti
- Urheilucast: Teemu Pulkkisesta iso Liiga-huhu!
- Jonne Virtanen: tässä on ensi kauden työpaikka!
- Suomalaisjätti: NHL kutsuu!
- Patrik Laineen vammasta tipahti karu tieto julki
- Patrik Laineesta surkea uutinen: edessä pitkä sairausloma!
- Nyt jysähti – MM-kultavahti siirtyy Jokereihin!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Joakim Kemell passitettiin AHL:ään – faneilta täystyrmäys: ”Olen kyllästynyt tähän”
- IL: Useat seurat kiinnostuneita suomalaisvalmentajasta – mukana useampi Liiga-joukkue