14/14: HIFK – laajalla materiaalilla kärkitaistossa?
Kuva: Juha Tamminen
SuomiKiekko-sivusto Kiekkoministerien ja muutamien lisävahvistusten kera käy ennen kauden alkua läpi entisen SM-liigan, nykyisen Liigan joukkueiden lähtökohdat.
Analyyseissä kerrataan se, mitä on tapahtunut viime kauden jälkeen, mitkä ovat joukkueen vahvuudet ja heikkoudet sekä mitä joukkueelta voi odottaa tulevalla kaudella.
Mitä on tapahtunut?
HIFK:ssa on käynyt kova kuhina kesän aikana pelaajarintamalla. Lähtijöiden joukko on ollut nimekäs, mutta kovia kavereita on tarttunut myös markkinoilta haaviin.
Joukkueen maalivahtiosasto on mennyt täysin uusiksi, kun Joni Ortio palaa Pohjois-Amerikkaan ja Mika Norja siirtyi Ruotsiin. Tilalle ovat saapuneet AHL:stä Brad Thiessen ja Bluesista Antti Ore.
Puolustuksesta HIFK menetti niin Ilari Melartin, Kyle Klubertanzin kuin Ville Varakkaan. Tilalle ovat saapuneet Kärpistä Oscar Eklund, AHL:stä Jason Desantis ja yliopistoliiga NCAA:sta Braden Birch.
Hyökkäyksen puolella liikennettä on myös riittänyt, kun viime kauden kokoonpanosta ovat poistuneet Joakim Eriksson, Joel Perrault, Joni Töykkälä, Markus Granlund, Mika Hannula, Kimmo Kuhta, Jari Sailio ja Siim Liivik.
Hankinnat ovat kuitenkin olleet sille osastolle nimekkäitä. Ykkössentteriksi HIFK sai KHL-seura Omskista Matti Kuparisen, NCAA:sta Austin Blockin, Sveitsistä Rico Fatan ja Tony Salmelaisen, AHL:stä Juuso Puustisen ja Ruotsista Janos Harin.
Myös valmennuspuolelle HIFK sai vahvistusta, kun entinen huipputason pikaluistelija Janne Hänninen liittyi täysipainoisesti valmennusrinkiin.
Vahvuudet?
Joukkueen hyökkäyskalusto on äärimmäisen vahva ja materiaali ylipäätänsä on laaja, yksi liigan parhaista. Maalintekovoimaa on enemmän kuin kellään muulla joukkueella sarjassa, mikä on totta kai iso vahvuus. Löytyy kätisyyksiä, nopeutta, taitoa, fyysisyyttä. Kokemuksesta puhumattakaan. Myös puolustuksessa on mukavasti monipuolisuutta ja hyvät kärkipakit, joihin joukkue voi huoletta nojata.
Heikkoudet?
Mitään suuria heikkouksia HIFK:n paletissa ei ole, pelkästään pieniä kysymysmerkkejä. Millaiselle tasolle kanukkimolari Thiessen nousee? Onko hänestä torjumaan HIFK mestaruuteen asti? Tai mihin loukkaantumisista viime aikoina kärsineet Salmelainen ja Ville Peltonen yltävät? Entä riittääkö joukkueella sietokyky päävalmentaja Raimo Summasen valmennusmetodien alla?
Mitä voi odottaa?
HIFK on ehdottomasti mukana kärkitaistelussa runkosarjassa. Pudotuspeleihin joukkueella on myös mukavasti palikat näin etukäteen kohdallaan. Mitalipelit ovat täysin realistinen odotusarvo.
Ilari Savonen
Twitter: @ilarisavonen
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Hurja huhu: Tämä joukkue yritti hankkia Kirill Kaprizovin juuri kauden alla
- Yllätyskäänne: Patrik Laine neuvottelee jatkosopimuksesta – luvassa roima palkanalennus
- Toimittaja: NHL-tähti ollut tyytymätön seuraansa siitä lähtien, kun hänet varattiin
- Leijonat-hyökkääjä jatkaa uraansa neljän vuoden tauon jälkeen – siirtyy II-divisioonaan!
- Kisa: osallistu arvontaan ja voit voittaa itsellesi NHL26-pelin!
- IS: Jokereita uhkaa mojova rangaistus
- Näkökulma: HIFK:sta on tullut surkeiden sopimusten loppusijoituspaikka
- Liigan kärkiseura iski pöytään ison sopimuksen!
- Patrik Laine: yllätyskäänne!
- Olli Jokinen latasi suoraa tekstiä: ”Kaikkien tässä täytyy peiliin katsoa”
- Ei ole totta! HIFK:n uusi hankinta loukkaantui heti
- Urheilucast: Teemu Pulkkisesta iso Liiga-huhu!
- Suomalaisjätti: NHL kutsuu!
- Patrik Laineen vammasta tipahti karu tieto julki
- Patrik Laineesta surkea uutinen: edessä pitkä sairausloma!
- Nyt jysähti – MM-kultavahti siirtyy Jokereihin!
- IL: Useat seurat kiinnostuneita suomalaisvalmentajasta – mukana useampi Liiga-joukkue
- Ismo Lehkonen täräytti rajun kommentin Doug Sheddenistä: ”Toivottavasti pysyy korkki kiinni”
- Teemu Hartikaiselta yllättävä huomio: Tässä asiassa Liiga on Sveitsin sarjaa edellä
- Kasperi Kapanen: karmea uutinen