Los Angeles Kingsissä kaksi Stanley Cupin mestaruutta voittanut Vjatšeslav ”Slava” Voinov jatkaa uraansa KHL:n pikkuseurassa.

36-vuotias venäläispuolustaja siirtyy ensi kaudeksi Amur Habarovskin riveihin. Voinov edusti viime kaudella Avangard Omskia, jossa hän pelasi 54 runkosarjaottelua tehoin 6+5=11.

Voinovin ura NHL:n kirkkaissa valoissa päättyi syksyllä 2014 perheväkivaltatapauksen seurauksena. Puolustaja ei tämän jälkeen enää palannut NHL-kaukaloihin, vaan jatkoi uraansa kotimaassaan Venäjällä.

Parhaimmillaan Voinov oli tehokas kiekollinen puolustaja. Hän iski parhaalla NHL-kaudellaan 34 tehopistettä ja oli tärkeä osa Kingsin vuosien 2012 ja 2014 Stanley Cup -mestarijoukkueita.

Viime vuosina venäläiskonkarin tehot ovat kuitenkin olleet laskusuunnassa. Voinov takoi vielä kaudella 2019–20 pelaamissaan 59 KHL-ottelussa tehot 11+30=41. Sen jälkeen miehen pistetuotanto on ollut kuitenkin laskusuhdanteessa.

NHL-uransa jälkeen Voinov on edustanut KHL:ssä Pietarin SKA:ta, Avangard Omskia, Moskovan Dinamoa, Ak Bars Kazania sekä Torpedo Nižni Novgorodia.

NHL:ssä Voinov pelasi kaikkiaan 190 runkosarjaottelua. Pudotuspeleissä kokemusta kertyi 64 ottelun verran.

Nyt kaksinkertainen Stanley Cup -voittaja yrittää saada uralleen vielä uutta nostetta pikkukaupunki Habarovskissa.

LUE MYÖS: