Toronto Maple Leafsssa puhaltavat nyt uudet tuulet. NHL:n pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt suurseura tiedotti keskiviikkona antaneensa potkut päävalmentaja Craig Berubelle. Berube ehti valmentaa Maple Leafsia kahden kauden ajan.

Toronto jäi tällä kaudella peräti 20 pisteen päähän itäisen konferenssin pudotuspeliviivasta, mikä käynnisti organisaatiossa suuren myllerryksen. Seura vaihtoi jo aiemmin GM:nsä, kun Brad Treliving sai väistyä ja tilalle nostettiin John Chayka.

Uusi GM perusteli Beruben potkuja organisaation suunnanmuutoksella.

– Craig on mahtava valmentaja ja sitäkin hienompi ihminen. Tämä päätös heijastelee organisaation muutosta ja uutta alkua, eikä sillä arvioida Craigia valmentajana, Chayka kommentoi seuran tiedotteessa.

60-vuotias Berube on NHL:ssä arvostettu nimi. Hän on valmentanut aiemmin myös Philadelphia Flyersia sekä St. Louis Bluesia.

Erityisesti Berube muistetaan keväästä 2019, jolloin hän johdatti Bluesin sensaatiomaisesti NHL:n jumbosijoilta aina Stanley Cup -mestaruuteen asti.

LUE MYÖS: