Tappara löi tiskiin kolme pelaajakiinnitystä – mukana NHL-superlupaus!
Tappara tiedottaa kiinnittäneensä kolme huippulupausta. Hyökkääjä Oliver Suvanto jatkaa Tapparassa yksivuotisella sopimuksella, kun taas hyökkääjä Vilho Vanhatalo sekä maalivahti William Gammals jatkavat seurassa ainakin kahden seuraavan kauden ajan.
Suvanto, 17, murtautui tällä kaudella Tapparan Liiga-miehistöön. Hän pelasi runkosarjassa 48 ottelua tehoin 2+9. Suvanto edusti vuodenvaihteessa Nuoria Leijonia U20 MM-kisoissa ja hän on mukana myös tänään käynnistyvissä alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa Pikkuleijonien joukkueessa.
Suvanto varataan tulevana kesänä NHL:ään. Hänestä povataan ykköskierroksen varausta.
– Suvanto on päämäärätietoinen ja äärimmäisen kovan työmoraalin omaava isokoinen NHL huippulahjakkuus. Kehittyminen on ollut viimeisen vuoden aikana poikkeuksellisen nopeaa Tapparan U18-joukkueesta aina liigajoukkueeseen asti. Isokokoisena, luotettavana ja monipuolisena sentterinä Oliver on ensi kauden joukkueeseen tärkeä palanen. Olemme äärimmäisen tyytyväisiä, että tämän tason huippulahjakkuus näki Tapparan parhaan paikkana kehittyä pelaajana kohti NHL-kaukaloita, Tapparan GM Janne Vuorinen kommentoi seuran tiedotteessa.
Vanhatalo, 18, pelasi tällä kaudella Tapparassa kahdeksan Liiga-ottelua tehoin 0+1. Hän pelasi valtaosan kaudesta Tapparan U20-joukkueessa iskien 38 otteluun tehot 10+9=19.
Myös Vanhatalo on kesällä varauskelpoinen NHL:ään. Hän on Suvannon tapaan mukana Pikkuleijonien MM-joukkueessa.
– Vanhatalo on Tapparan juniorikoulun kasvatti, joka pääsi tekemään Liiga-debyytin jo tällä kaudella. Vilho on isokoinen maalintekijätyyppi, joka otti kauden aikana kokonaisvaltaisessa pelaamisessa hyviä steppejä. Tästä yhtenä osoituksena on ollut kasvava rooli myös alivoimapelaajana. Olemme erittäin tyytyväisiä Vilhon jatkaessa kehittymistä kasvattajaseurassaan myös tulevilla kausilla, GM Vuorinen kuvailee.
Gammals, 18, pelasi tällä kaudella Tapparan U20-joukkueessa 28 ottelua torjuntaprosentilla 90,0.
– Gammals on tulevaisuuden huippumaalivahti, joka pelasi vahvan kauden Tapparan U20-joukkueessa ja U18-maajoukkueessa. Valitettavasti loukkaantuminen päätti hänen kautensa ja U18 MM-kisat todennäköisenä ykkösmaalivahtina jäivät väliin. Tavoitteellisena maalivahtina hänellä on kuitenkin valoisa tulevaisuus edessä, Vuorinen linjaa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MM-lätkä pimenee Suomessa – ilmaiskanavat pois juuri ennen turnausta
- HPK:n kapteeni siirtyy toiseen Liiga-seuraan: ”Parhaimmillaan pelien kovetessa”
- Pistetykki teki valintansa: siirtyy Liigaan!
- JYP pelaajakaupoilla – haaviin suomalaislupaus Pohjois-Amerikasta!
- Lähde: Liigaan huhuttu SHL-tähti teki valintansa – tässä uusi osoite
- Urheilucast: Liigan rahaseura iski tarjouksen Leijonien MM-pelaajalle – valinta on nyt tehty!
- IS: Skandaali muhii Liiga-finaaleissa – näin KooKoon valmennus kommentoi asiaa
- Artturi Lehkosesta karu tieto
- Tappara kesti KooKoon rynnistyksen – Liigan mestari ratkeaa seiskapelissä
- NHL:n entinen supertähti matkalla Sveitsin liigaan? ”Hyvä tarjous pöydällä”
- Sensaatio on valmis – tämä maa nousee jääkiekon MM-kisoihin 20 vuoden tauon jälkeen!
- Nyt jysähti – Liigan pistetykki siirtyy Jokereihin!
- Urheilucast: Ilves löysi todellisen timantin – historiallinen pelaajasopimus vireillä!
- Urheilucast: HIFK-hyökkääjän sopimus revittiin yllättäen – siirtyy Kärppiin!
- Miro Karjalainen: ensi kauden seura selvillä!
- IS: Liigassa ja NHL:ssä pelannut suomalaistähti syytettynä naisen pahoinpitelystä
- Katso Liiga-finaali ilmaiseksi – KooKoo-Tappara tv-lähetykset ja selostaja
- Kovia tehoja Itävallassa takonut kanadalaispakki siirtyy Liigaan!
- Matias Mäntykivi lähtee – saa pelikaverikseen toisen entisen Ilves-tähden
- Leijonat: Nämä pelaajat putosivat MM-joukkueesta!