Leijonat saa uuden NHL-vahvistuksen kevään MM-kisoihin. Ottawa Senatorsin puolustaja Nikolas Matinpalo saapuu edustamaan Suomea kevään MM-turnaukseen.

Matinpalo, 27, on edustanut Senatorsia viimeiset kolme kautta. Hän pelasi tällä kaudella 50 runkosarjaottelua tehoin 0+5 sekä neljä pudotuspeliä ilman pisteitä.

– Matinpalo on luotettavana ja fyysisenä puolustajana erinomainen lisä Suomen takalinjoille, GM Jere Lehtinen kertoo Suomen jääkiekkoliiton tiedotteessa.

Matinpalolle luvassa ovat uran kolmannet MM-kisat. Hän oli aiemmin mukana vuosina 2023 ja 2025.

Matinpalo oli voittamassa Leijonien mukana olympiapronssia aiemmin tänä vuonna. Lisäksi hän oli mukana 4 Nations -turnauksessa reilu vuosi sitten.

Leijonat on jo aiemmin tiedottanut useista NHL-vahvistuksista. Mukaan MM-kisoihin ovat tulossa myös Aleksander Barkov, Anton Lundell, Olli Määttä, Justus Annunen, Urho Vaakanainen, Ville Heinola sekä Lenni Hämeenaho. Lisäksi Aatu Räty ja Topias Vilen ovat mukana leiriryhmässä.

LUE MYÖS: