HIFK kiinnitti tutun ruotsalaismaalivahdin – ”Paljon potentiaalia”
HIFK on solminut vuoden mittaisen jatkosopimuksen ruotsalaismaalivahti Hugo Alnefeltin kanssa. 24-vuotias Alnefelt pelasi HIFK:ssa jo tällä kaudella lainalla SHL-seura HV71:sta.
Kesken kauden Helsinkiin saapunut Alnefelt pelasi HIFK:ssa 29 runkosarjapeliä torjuntaprosentilla 87,7. Pudotuspelien torjuntaprosentti viidessä ottelussa oli 90,1.
– Tunsin itseni todella tervetulleeksi fanien, joukkuetovereiden, valmentajien ja kaikkien joukkueen ympärillä olevien ihmisten taholta heti ensimmäisestä päivästä lähtien. Minulla oli todella hauskaa, ja nautin asumisesta sekä pelaamisesta Helsingissä. Tunsin, että tämä on paikka, jossa voin kehittyä, Alnefelt kommentoi seuran kotisivuilla.
– Olen edelleen motivoitunut kehittymään ja palaamaan jonain päivänä takaisin Pohjois-Amerikkaan entistä kokeneempana ja osaavampana. Haluan tulla niin hyväksi pelaajaksi kuin vain voin, ja tavoitteeni on myös päästä jonain päivänä pelaamaan maajoukkueessa, maalivahti jatkoi.
HIFK:n maalivahtivalmentaja Riku Helenius uskoo Alnefeltin ottavan seuraavan kehitysloikan urallaan ensi kaudella.
– Tietysti nuoren maalivahdin tekemisessä on vielä asioita, mitä pystytään kehittämään, mutta oli loppukaudesta hienoa nähdä, kuinka Hugo pystyi löytämään vielä uuden tason omaan pelaamiseensa.
– Uskon, että olemme nähneet vasta pienen osan Hugon kyvyistä. Siellä on paljon potentiaalia, mitä lähdemme ulosmittaamaan tulevalla kaudella, Helenius kommentoi.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lehti: TPS valmistelee jättikaappausta – tähtihyökkääjää odottaa rahakas tarjous!
- Liigan pudotuspeliennakko – KooKoo & SaiPa: Kasaako floppihyökkääjä itsensä, ennen kuin on liian myöhäistä?
- HIFK kiinnitti tutun ruotsalaismaalivahdin – ”Paljon potentiaalia”
- Jesse Puljujärvi ja Usain Bolt: yhteiskuva
- Lukon jättävät Westerholmin veljekset: jättipalkalla divariin!
- Jokerien ex-tähti vahvistaa: ”Lopetan nyt”
- Ei ainoastaan Aleksander Barkov – myös toinen Floridan NHL-tähti haluaa MM-kisoihin
- Tyttöystävä lipsautti jättipaljastuksen Aleksander Barkovista!
- Totuus paljastui – Patrik Laine oli oikeassa
- IS: Pistetykki valitsi Liigan – uusi seura selvisi!
- Lehtiväite: Jukurit valmistelee hirmukaappausta hyökkäykseen!
- Lähde: Lars Bryggmanin TPS-siirto vaarassa – toinen seura tulossa väliin?
- NHL-siirto muhii – IL: Jesse Puljujärvestä iso paljastus
- Urheilucast: Jukka Jalonen sai todellisen yllätyspestin Suomesta!
- Lähde: Tapparan puolustaja vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura
- Karmea uutinen: KalPan entisen pistetykin jalka amputoitiin
- Urheilucast: HIFK virittelee nimekästä kaappausta toisesta Liiga-seurasta!
- TS: Mikko Koivu ulos TPS:n valmennustiimistä – tilalle Liiga-legenda
- Kohu on valmis – Suomen megalahjakkuus ulos MM-kisajoukkueesta!
- Kokenut suomalaismaalivahti SK:lle: ura ohi!