Entinen jääkiekkoilija Ilkka Mesikämmen, 82, on kuollut
Jääkiekkolegenda Ilkka Mesikämmen on kuollut 82 vuoden iässä. Hänen poikansa Roni Mesikämmen kertoi asiasta Facebookissa. Asiasta uutisoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat, joka julkaisi Roni Mesikämmenen muistokirjoituksen isästään.
– Eilinen päivä toi lisää surullisia uutisia, kun rakas isäni nukkui pois rauhallisesti sairauden uuvuttamana. Isä oli herkkä ihminen, joka aina puolusti heikommassa asemassa olevia. Hän oli erittäin oikeudenmukainen ja lojaali ympärillään oleville ihmisille.
– Suru ja kaipaus tulee kestämään vielä pitkään, ja sen kanssa opetellaan nyt elämään. Kiitos kaikesta tuesta ja rakkaudesta isä, Roni Mesikämmen kirjoitti.
Turkulaislähtöinen Ilkka Mesikämmen pelasi SM-sarjassa ja SM-liigassa yhteensä 417 ottelua tehopistein 62+60=122. Puolustajana pelannut Mesikämmen edusti TPS:ää sekä Ässiä. Mesikämmen voitti TPS:ssä Suomen mestaruuden vuonna 1976, minkä lisäksi hän voitti turkulaisseurassa kaksi hopeaa ja yhden pronssin.
Uransa kaksi viimeistä kautta Mesikämmen pelasi I-divisioonassa Kiekko-67:ssä vuosina 1978-1980.
Mesikämmen edusti Suomea neljästi MM-kisoissa sekä kerran olympialaisissa. Hänet aateloitiin Jääkiekkoleijonaksi numero 62 vuonna 1988.
LUE MYÖS
- Mestis-seuralta karu hätähuuto – koko loppukausi vaarassa: ”Tilanne on kriittinen”
- Aleksandr Ovetshkin: NHL-ura päättyy!
- Ässille tipahti jälleen karseita uutisia – kaksi miestä sivuun
- Suomalainen NHL-lupaus hirmuvireessä – komeilee pistepörssin kärjessä
- Juhamatti Aaltonen lyttäsi Liiga-seuran vetovoiman MTV:llä: ”En usko, että mitään ihan tekijämiestä sinne saadaan”
- Aleksander Barkovin tilalle NHL-supertähti? Florida voisi menettää suomalaisen
- Urheilucast: Jyrki Jokipakka antoi Tapparalle alennusta – näin paljon hän tienaa
- Aleksander Barkovin vamman vakavuudesta suorat sanat
- Sakari Manninen loukkaantui – nyt tipahti surkeita uutisia
- Kriisi Detroitissa yltyy – toinenkin tähti haluaa ulos seurasta
- Urheilucast: Tomek Valtonen tienaa Jokerit-potkuistaan jättisumman
- Atleetti: Pekka Jormakka palaa Suomeen!
- Juuso Hahl teki Jokereissa täysremontin – Tomek Valtosen päätös kumottiin heti
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Näkökulma: Jokerit-leiristä kuuluu käsittämätöntä puhetta
- Olli Palola: uusi joukkue Liigasta!
- Yllättävä NHL-seura Patrik Laineen perässä? Antti Mäkinen: ”Nyt odotellaan”
- Jokerit-pelaaja lähti – uusi seura nappasi hänet heti
- Kärppien entinen supertähti oli ilman seuraa – nyt tuli paluu-uutinen!
- Urheilucast: Näin paljon Oula Palve tienaa Sportissa – sopimuksessa erikoinen kuvio