Liiga-seuralta isoja uutisia – päävalmentaja ja urheilujohtaja jatkavat pitkään
Rauman Lukko on tehnyt jatkosopimukset päävalmentaja Tomi Lämsän sekä urheilujohtaja Kalle Sahlstedtin kanssa.
Lämsän sopimusta jatkettiin kahdella vuodella, joten hänen sopimuksensa kattaa nyt kaudet 2025-28. Sahlstedtin aiempaa sopimusta oli jäljellä vuosi ja nyt sitä jatkettiin kolmella vuodella, joten hänellä on nyt sopimus Lukon kanssa kausista 2025-29.
Lämsä, 45, on toiminut Lukon päävalmentajana kaksi kautta. Viime joulukuussa Lukko käytti Lämsän sopimuksessa olleen option ensi kaudesta, ja nyt Lukko halusi hyvissä ajoin jatkaa sopimusta kahdella vuodella.
– ”Lämä” on erittäin hyvä ihmisjohtaja, pelin ja harjoittelun asiantuntija ja todella yhteistyökykyinen. Kuuluu ehdottomasti suomalaisen jääkiekkovalmennuksen huippuosastoon, Sahlstedt arvioi Lukon tiedotteessa.
– Jatkuvuus ja pitkäjänteisyys ovat todella arvokkaita asioita tässä ympäristössä ja organisaatiolle on erittäin tärkeä asia saada huippuvalmentaja kiinnitettyä pitkäksi aikaa, urheilujohtaja jatkaa.
Sahlstedt, 51, on toiminut Lukon urheilujohtajana virallisesti kesästä 2018 alkaen, mutta hän tutustui organisaatioon ja valmistautui tulevaan tehtävään jo vuotta aiemmin. Sahlstedtin aikakaudella Lukko on voittanut Suomen mestaruuden vuonna 2021.
– Kalle on varmasti Liigan parhaimmistoa työssään, ellei jopa paras. Hänen omistautumisensa työhön on huippuluokkaa eikä työtunteja lasketa, Lukon toimitusjohtaja Rafael Eerola sanoo.
– Heti kun aloitin omassa toimitusjohtajan tehtävässäni, niin ensimmäinen asia mitä aloin tiedustelemaan, oli Kallen ajatukset jatkosta. Näin, että urheilujohtaja on niin isossa roolissa tässä kokonaisuudessa ja halusin heti alkaa varmistelemaan asiaa, Eerola jatkaa.
LUE MYÖS
🚨 Oijoi, 10€ kierrätysvapaa megakierros Reactoonziin – vain 1€ talletuksella!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Viime hetken vahvistus Liigaan – ex-Kärppä tekee paluun!
- Onko Tomi Lämsä Lukon ongelma? Näin vastaa urheilujohtaja Kalle Sahlstedt
- IS: Jokereille tuntuva kolaus ennen Liiga-avausta – iso nimi sivuun
- Yli 800 NHL-ottelun konkari lähtee Pohjois-Amerikasta – teki pitkän sopimuksen tuttuun seuraan
- Liigan kausiennakko – sijat 1-4: Runkosarjan voittaja tulee Tampereelta
- Supertähtiä ja paluumuuttajia – tässä ovat Liigan TOP 5 -hankinnat!
- Urheilucast: Kova nimi on jälleen vapaana Liigassa – ”Puhelimessa on äänet päällä”
- Jaromír Jágr: iso käänne!
- TSN: NHL-supertähti voisi jättää koko kauden väliin – hurja skenaario pöydällä
- Jokerit tiedottaa: kaksi pelaajaa vaihtaa maisemaa!
- Liigan kausiennakko – sijat 13-17: nämä joukkueet putoavat B-sarjaan
- Urheilucast: Oula Palve kiinnostaa Liigassa – kaksi joukkuetta kintereillä
- Uskomaton taso – tässä ovat Liigan TOP 5 -maalivahdit!
- Eeli Tolvanen vaihtaa maisemaa NHL:ssä – nyt tuli uusi tieto!
- Käsittämätön määrä tulivoimaa! Tässä ovat Liigan TOP 5 -hyökkääjät
- Liiga-valmentajat: tässä ovat ensi kauden suurimmat mestarisuosikit!
- Suuria kehitysaskeleita ja kokeneita konkareita – tässä ovat Liigan TOP 5 -puolustajat!
- IS: HIFK:n tähtihankinta lataa suorat sanat – ”Jokereihin en olisi mennyt”
- IL: Jokerien Liiga-konkari lähtee – yllättävä joukkue!
- Kärpät avasi Niklas Rubinin tilannetta – tähtivahdin paluuaikataulusta iso päivitys

