Peräti yhdeksän suomalaispelaajan kausi päättyi Sveitsissä runkosarjaan – mukana useita kultaleijonia
Sveitsin pääsarja NL:n runkosarja tuli päätökseen lauantaina. 14 joukkueen sarjassa kymmenen joukkuetta jatkaa pudotuspeleihin ja kaksi viimeistä pelaa putoamispeleissä.
Vain sijoille 11 ja 12 jääneet joukkueet aloittivat aikaisen kesäloman. Genève-Servette HC:n sekä EHC Biel-Biennen osalta kausi päättyi runkosarjaan, minkä myötä peräti yhdeksän suomalaispelaajan seurajoukkuekausi tuli päätökseensä.
Servetten riveissä pelasivat tällä kaudella maalivahti Antti Raanta, puolustaja Sami Vatanen sekä hyökkääjät Markus Granlund, Teemu Hartikainen ja Sakari Manninen. Bieliä edustivat sen sijaan maalivahti Harri Säteri sekä hyökkääjät Aleksi Heponiemi, Toni Rajala ja Jere Sallinen.
Vielä toissa keväänä Servette ja Biel pelasivat NL:n finaaleissa, jolloin Servette voitti mestaruuden. Servette voitti myös CHL:n mestaruuden vuosi sitten.
Edellä mainituista suomalaisista tehokkaimman kauden pelasi Manninen, joka latoi 47 otteluun tehopisteet 16+34=50 ja sijoittui pistepörssissä kolmanneksi. Hartikainen (42, 25+23=48) oli pistepörssin kuudes ja Granlund (39, 21+26=47) seitsemäs.
Raantaa ja Heponiemeä lukuun ottamatta muut suomalaispelaajat ovat olleet vuosien 2019 ja 2022 aikana Leijonissa voittamassa maailmanmestaruutta ja/tai olympiakultaa.
LUE MYÖS
- Yli 700 NHL-ottelun veteraani päättää pelaajauransa – muistetaan myös Jokereista
- Detroit julkisti ison tiedotteen siirtopyynnön jättäneestä Dylan Larkinista!
- Markus Oden: siirto Pohjois-Amerikkaan
- Jättimäinen isku Liiga-seuralle – kapteeni sivuun
- NHL:ssä tuli ikävä takaisku – Patrik Laine olisi juuri nyt oikea ratkaisu
- Pekka Jormakka: uusi seura selvisi – sopimuksessa erityinen ehto
- Micke-Max Åsten: se oli siinä
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- 54 NHL-ottelua alla – sitten jysähti yli 20 miljoonan dollarin jättipotti
- Jokerien maajoukkuejärkäle lätkäistiin pelikieltoon!
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Tapparalle valtava menetys
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Kärpät jysäytti ison uutisen: ”Ei olisi ikinä uskonut”
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!
- Paluu vanhaan seuraan? Patrik Laineelle nousi yllättävä vaihtoehto
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!