Huippupakki kaupattu NHL:ssä – myös lupaava maalivahti vaihtaa seuraa

NHL:n siirtotakaraja on 7. maaliskuuta, joten joukkueet ovat jälleen aktivoituneet kaupankäynnissä.
Nyt kauppatavarana on 30-vuotias huippupakki Seth Jones, joka matkaa Chicago Blackhawksista Florida Panthersiin. Lisäksi Panthers saa neljännen kierroksen varausvuoron kesän draftiin.
Vastineeksi Blackhawks saa maalivahti Spencer Knightin ja tulevalle kesälle ykköskierroksen varausvuoron.
Jonesin palkka on huima 9,5 miljoonaa dollaria, mutta se ei tule kokonaan Panthersin maksettavaksi. Blackhawks suostui nimittäin pitämään 26 prosenttia Jonesin palkasta.
Puolustajalla on vuoteen 2030 ulottuva sopimus, mutta Jones ilmoitti hiljattain julkisesti haluavansa pois Chicagosta, kun joukkue on rämpinyt sarjan häntäpäässä.
Panthersista tulee Jonesin uran neljäs NHL-seura, sillä oikealta laukova puolustaja on edustanut aiemmin Nashville Predatorsia ja Columbus Blue Jacketsia. Viimeiset neljä sesonkia hän on pelannut Chicagossa, jossa tehoja on tullut tällä kaudella 42 peliin 7+20.
Knight, 23, on Panthersin ykköskierroksen varaus vuodelta 2019. Kuluvalla kaudella hän on pelannut 23 peliä torjuntaprosentin ollessa 90,7.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Tappara jysäytti yllättävän jatkosopimuksen: ”Tämän sarjan kärkiyksilöitä”
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Mikko Rantanen liekeissä Coloradoa vastaan – pääsi viimein maalin makuun
- Mikä nöyryytys! Liigassa ennennäkemätön finaaliottelu
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Pittsburgh Penguinsilta raju ratkaisu – jättinimi vapaille markkinoille!
- Tappara vahvistuu HPK:n pistelingolla – ”Tuo fyysisyyttä ja kamppailuvoimaa”
- Patrik Bartosak nähdään myös ensi kaudella Liigassa: ”Räiskyvä persoona ja hän tuo väriä kaukaloon sekä sen ulkopuolelle”
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!
- Lehti: Tappara vahvistuu Leijonat-tähdellä!
- Lähde: Colorado jää taakse – kultaleijona palaamassa Eurooppaan
- Tapparalta hirmuvärväys! Vahvistuu tutulla moninkertaisella Suomen mestarilla