Colorado-GM rikkoi hiljaisuuden Mikko Rantasen kaupasta: ”Tiesimme, että se olisi…”
Mikko Rantasen kauppaaminen Carolina Hurricanesiin on ollut herättänyt viime aikoina runsaasti parranpärinää Pohjois-Amerikassa. Mediassa värikkäät mielipiteet ja spekulaatiot ovat lennelleet villisti aiheen tiimoilta.
Nyt siirtosaagaan on saatu myös ensikäden tietoa. Colorado Avalanchen GM Chris MacFarland avasi Rantasen kauppaamisen taustoja The Athleticin haastattelussa.
– Se oli vaikeaa. Hän on Mikko Rantanen ja jokainen tietää hänen uskomattomat kykynsä. Hän on eliittilaituri ja hänen pelaamisensa puhuu puolestaan. Ei ole väliä, missä NHL-kaupungissa asuu, kaikki tietävät Mikko Rantasen, MacFarland kehuu.
McFarland nosti haastattelussa esille, että Coloradon täytyy tulevaisuudessa solmia jatkosopimus myös Cale Makarin kanssa, ja Nathan MacKinnonin jättidiili rasittaa seuran palkkakattotilannetta jo ennestään. NHL-hovitoimittaja Pierre LeBrun tulkitsee kiekkopomon puheet niin, että Rantanen kaupattiin, koska Colorado ei ollut valmis käyttämään niin suurta osaa palkkakatostaan kolmeen tähteensä.
– Mikko on loistava pelaaja ja hänellä on oikeus olla rajoittamaton vapaa agentti. Ja tiesimme, että se olisi potentiaalisesti vaikea diili, MacFarland sanoo.
LUE MYÖS
- Liigan supertähdelle jysähti raju pelikielto – tällaista ei ole ennen nähty!
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- NY Rangersille uusi maalivahti – tuttu NHL-nimi hätiin!
- Mikko Rantaselle suora uhkaus NHL:ssä – vastustajalta hyytävät sanat!
- Connor Hellebuyck kaupattiin NHL:ssä – Winnipegistä paljastava kommentti: ”Tilanne on varjostanut meitä”
- Suomalaistähti hurjassa vireessä Sveitsissä: nousi maalipörssin kärkeen – ohitti jo viime kauden maalimääränsä
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- Liigan supertähti heitettiin suihkuun puremisesta – uhri MTV:lle: ”Kynnestä meni hammas läpi”
- Ville Koivunen nousi jatkoaikasankariksi NHL:ssä – napakka kuti ohi Juuse Saroksen
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- IL: Kari Jalosen hurja palkka julki – näin paljon jäi pöydälle
- HS: HIFK:sta tuttu konkari etsii töitä – haluaa takaisin Liigaan: ”Olisi hienoa päästä mukaan”
- Urheilucast: Kovaa puhetta Kari Jalosen Tappara-lähdöstä – ”Joukkue ei ollut hansikkaassa”
- Tapparan valmennukseen tarjolla todellinen yllätysnimi – ”Olen valmis!”
- Aitio: Olli Jokinen ulos HIFK:sta – tilalle melkoinen nimi!
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!