Pavel Bure nöyryytti Leijonia Naganon olympiakisoissa – Kimmo Timonen muistelee: ”Jutila huusi Myllykselle, että…”
Leijonien puolustajalegenda Kimmo Timonen käy Kimanttia-podcastissa läpi kaikki pelaajauralleen mahtuneet olympialaiset.
Viidet olympialaiset pelanneen Timosen ensimmäinen olympiakutsu osui vuoden 1998 Naganon kisoihin, joihin myös NHL-pelaajat osallistuivat ensimmäistä kertaa. Tuolloin HIFK:ssa pelannut Timonen pääsi kisoihin alunperin ylimääräiseksi puolustajaksi. Tulevan NHL-tähtipuolustajan rooli kuitenkin kasvoi turnauksen edetessä.
Timosen mieleen jäi kisoista erityisesti välieräottelu Venäjää vastaan – ja Pavel Buren tekemät viisi maalia.
– Hauska juttu oli siinä, kun Jarmo Myllys oli maalilla. Se oli viisi läpiajoa, joista se (Bure) ne maalit teki, ja joka kerta haaroista. Jutilan Timo huusi Myllykselle, että ne haarat kiinni seuraavan kerran kun se pääsee läpi, Timonen muistelee.
Venäjälle välierässä hävinnyt Suomi palasi kisoista lopulta sensaatiomaisesti pronssimitalit kaulassa Leijonien lyötyä pronssipelissä Wayne Gretzkyn johtaman Kanadan tähtisikermän.
Uransa parhaaksi maajoukkuemuistoksi Timonen nostaa Torinon vuoden 2006 kisat, joissa kaikki pelinsä turnauksessa ennen finaalia voittanut Suomi hävisi finaalissa Ruotsille katkerasti maalein 2-3.
– Se oli meiltä loistava… eka treeneistä lähtien roolitukset toimi ja kaikille oli selvää, mitä tehdään. Se oli joukkue, jota on vaikea kuvailla sanoin. Kaikki hitsautui yhteen, roolit, ketjut ja pakkiparit. Finaalissa tunne oli, että jos pelataan samalla tavalla kuin aiemmin turnauksessa, niin voitetaan. Me ei päästy ihan sille tasolle kuin aiemmissa peleissä, Timonen muistaa katkeraan hopeamitaliin päättyneen turnauksen antia.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Toimittaja: Lajusen veljekset palaavat Liigaan!
- Ruotsin supertähdeltä suorat sanat Aleksander Barkovista
- Tältä näyttivät Ruotsin kentälliset ensimmäisissä treeneissä olympialaisissa
- Lähde: Liigan supertähti löysi uuden joukkueen!
- Kanada jysäytti ketjuyllätyksen: teinisensaatio Connor McDavidin vierellä!
- Rasmus Ristolaiselta suorat sanat jään kunnosta
- Näillä ketjuilla Leijonat harjoitteli Milanossa!
- Kapteenisto julki – tämä mies johtaa Leijonia olympialaisissa!
- Leijonien olympiatähti ei kelpaa kellekään NHL:ssä – karu paljastus kulisseista
- Yllätyskäänne: Max Westergård vaihtaa seuraa!
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?