Pavel Bure nöyryytti Leijonia Naganon olympiakisoissa – Kimmo Timonen muistelee: ”Jutila huusi Myllykselle, että…”
Leijonien puolustajalegenda Kimmo Timonen käy Kimanttia-podcastissa läpi kaikki pelaajauralleen mahtuneet olympialaiset.
Viidet olympialaiset pelanneen Timosen ensimmäinen olympiakutsu osui vuoden 1998 Naganon kisoihin, joihin myös NHL-pelaajat osallistuivat ensimmäistä kertaa. Tuolloin HIFK:ssa pelannut Timonen pääsi kisoihin alunperin ylimääräiseksi puolustajaksi. Tulevan NHL-tähtipuolustajan rooli kuitenkin kasvoi turnauksen edetessä.
Timosen mieleen jäi kisoista erityisesti välieräottelu Venäjää vastaan – ja Pavel Buren tekemät viisi maalia.
– Hauska juttu oli siinä, kun Jarmo Myllys oli maalilla. Se oli viisi läpiajoa, joista se (Bure) ne maalit teki, ja joka kerta haaroista. Jutilan Timo huusi Myllykselle, että ne haarat kiinni seuraavan kerran kun se pääsee läpi, Timonen muistelee.
Venäjälle välierässä hävinnyt Suomi palasi kisoista lopulta sensaatiomaisesti pronssimitalit kaulassa Leijonien lyötyä pronssipelissä Wayne Gretzkyn johtaman Kanadan tähtisikermän.
Uransa parhaaksi maajoukkuemuistoksi Timonen nostaa Torinon vuoden 2006 kisat, joissa kaikki pelinsä turnauksessa ennen finaalia voittanut Suomi hävisi finaalissa Ruotsille katkerasti maalein 2-3.
– Se oli meiltä loistava… eka treeneistä lähtien roolitukset toimi ja kaikille oli selvää, mitä tehdään. Se oli joukkue, jota on vaikea kuvailla sanoin. Kaikki hitsautui yhteen, roolit, ketjut ja pakkiparit. Finaalissa tunne oli, että jos pelataan samalla tavalla kuin aiemmin turnauksessa, niin voitetaan. Me ei päästy ihan sille tasolle kuin aiemmissa peleissä, Timonen muistaa katkeraan hopeamitaliin päättyneen turnauksen antia.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt se varmistui – Edmontonin kohuhankinta on julki!
- Nyt tapahtuu: Leijonat-tähdestä voi tulla kauppatavaraa NHL:ssä – yllättävä siirtoskenaario käynnissä
- Lehtiväite: Tappara saa uuden hyökkääjän – siirto nyt varmistunut
- Kärpissä flopannut NHL-kärkivaraus: uusi seura
- Tappara jäi nuolemaan näppejään – Jarmo Kekäläisen NHL-varaus teki valintansa
- Wiljami Myllylä jatkaa uraansa – uusi seura selvillä
- Kiekkomaailma ällistyi: suomalainen NHL-legenda valittiin Hockey Hall of Fameen – “Melkoinen yllätys”
- Kylmä signaali Ottawalle – toinenkaan NHL-supertähti ei halua pelata seurassa
- IS: Pekka Jormakka vaihtaa seuraa – “En jää odottelemaan”
- IL: HIFK:n suunnitelma paljastui – mukana nimi, joka tunnetaan Suomessa liiankin hyvin
- IS: Pekka Jormakka vaihtaa seuraa – “En jää odottelemaan”
- Lähteet: Jesperi Kotkaniemeä tarjottu vaihdossa jättipalkkaisesta NHL-hyökkääjästä
- Carolina sai hyvän tarjouksen Jesperi Kotkaniemestä – kaupat luvassa kesällä?
- Ismo Lehkoselta suora arvio – tämä suomalaistähti vaihtaa seuraa NHL:ssä: ”On muuten ottajia”
- Liigasta tuttu MM-sankari lähellä kohusiirtoa
- IL: HIFK:n suunnitelma paljastui – mukana nimi, joka tunnetaan Suomessa liiankin hyvin
- HIFK purki hyökkääjänsä sopimuksen yllättäen – siirto Kärppiin tuli nyt julki
- Tähän NHL-seuraan Patrik Laine olisi halukas siirtämään – vuosipalkka jäisi matalaksi
- Jättisopimus pöydällä! Jarmo Kekäläinen teki tähtihyökkääjälleen hurjan tarjouksen
- Jukurit-vahti ulos Liigasta – tässä uusi joukkue