Tekikö Nashville Predators virheen Eeli Tolvasen suhteen? GM katuvaisena: ”Se menee täysin minun piikkiini”
Eeli Tolvanen vaihtoi joulukuussa seuraa NHL:ssä, kun Nashville Predators heivasi hänet siirtolistalle. Sieltä hänet nappasi vahvuuteensa Seattle Kraken.
23-vuotias Tolvanen ehti kiekkoilemaan alkukauden aikana Predatorsissa 13 ottelua pistein 2+2. Nyt hän on päässyt pelaamaan Krakenin riveissä viisi ottelua ja ollut niissä vahvassa vedossa. Kasassa ovat jo tehopisteet 3+2.
Predatorsin GM David Poilen kommenteista voi aistia jonkin asteista katumusta siitä, että seura antoi Tolvasen ilmaiseksi pois.
– Tämä saattoi olla virhe meiltä. Se menee täysin minun piikkiini, jos käy niin, että hän todella menestyy. Me yritimme antaa hänelle erilaisia mahdollisuuksia eri paikoissa, Poile sanoi.
Poile mainitsi myöskin, että Predators toivoi todella, ettei mikään seura ottaisi Tolvasta siirtolistalta. Toisin kuitenkin kävi.
Predators varasi Tolvasen ykköskierroksen 30. pelaajana kesän 2017 varaustilaisuudessa. Tolvanen on pelannut NHL-urallaan tähän mennessä 140 runkosarjaottelua tehopistein 28+28=56 sekä seitsemän pudotuspeliä pistein 1+0.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Leijonat-hyökkääjä palaa Liigaan – TPS nappasi riveihinsä
- TPS hankki kovan paluumuuttajan – haaviin tuore pistepörssivoittaja!
- Lukko värväsi toisen Liiga-seuran varakapteenin
- Se oli siinä – Liigan kulttipelaaja teki kovan päätöksen!
- Pikkuleijonien mitalihaaveet murskaksi – karvas tappio MM-puolivälierässä
- Nyt se on varmaa: Liigan supertähti siirtyy Jokereihin!
- Ilves-tähti katosi yllättäen kesken pudotuspelien – AL: nyt selvisi totuus
- Hannes Hyvönen: Liiga-seura vaihtuu!
- HIFK kävi ryöstöretkellä: haaviin toisen Liiga-seuran NHL-lupaus!
- Kolminkertaisen NHL-mestarin poika säkenöi MM-jäillä – varausosakkeet hurjassa nousussa!
- UC: Jokerit rysäytti jättihankinnan – nyt tuli karu tieto
- IL: Raimo Helmisen SaiPa jysäytti hurjan kaappauksen – ”Kovemmat meriitit kuin Maxime Fortierilla”
- Jokerit räväytti: 15 pelaajakiinnitystä julki!
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- Eero Teräväinen: iso Liiga-huhu!
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- IL: HIFK kävi ryöstöretkellä Liigan välieräjoukkueessa – Olli Jokisella selvä teema
- Pelicans-kapteeni jättää seuran – ”Kiitos”
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- HPK rysäytti: Tiskiin 10 pelaajasopimusta – neljä uutta hankintaa