Sulaako NHL:n viime kauden piristysruiske täydelliseen farssiin? ”Meillä on jokaisessa pelissä pakkovoiton paikka”
Florida Panthers voitti viime kaudella NHL:n runkosarjan, kun se keräsi 82 pelistä huikeat 122 pistettä. Se on joukkueen isoin saldo kautta historian.
Kuluvalla sesongilla meno on ollut täysin toisenlaista. Floridan pistepussi on kasvanut 41 pelissä vain 40 pinnalla, ja joukkue on esimerkiksi itäisen konferenssin vertailussa vasta 11:ntenä.
Atlantin divisioonassa Florida keikkuu viidentenä, kaksi pinnaa nelossijaa ja yhdeksän pistettä kolmospaikkaa perässä.
– Lyhyesti sanottuna, joukkue on vaarassa jäädä pudotuspeleistä ulos silloin, kun seurassa toivotaan seuraavaa askelta Stanley Cup -polulla, NHL:n nettisivuilla kirjoitettiin vapaasti suomennettuna.
– Meillä on jokaisessa pelissä pakkovoiton paikka, Panthers-hyökkääjä Sam Bennett tuumi.
Joukkueen on löydettävä pelaajan mukaan itseluottamusta, ja jos se johtaa hyvään kierteeseen, uskoo Bennett jatkomahdollisuuksiin.
– Keskitymme yhteen peliin. Emme voi katsoa isoa kuvaa, koska se voi olla liikaa tähän hetkeen.
– Olemme sellaisessa tilanteessa, missä meidän on lähestyttävä jokaista peliä kuin pudotuspeliottelua, päävalmentaja Paul Maurice sanoi.
Luotsin mukaan on ilmiselvää, että muutamien juttujen on muututtava. Tekstissä painotettiin sitä, että yksi seikka on alivoimapelaaminen.
Tilastollisesti se ei ole romahtanut pahasti viime kauteen nähden, sillä nyt prosentit ovat 75,00 – viime kauden saldo oli 79,5.
– Ehkä MacKenzie Weegarin menettäminen sattuu nyt, jutussa arveltiin.
Calgary Flamesiin vaihtanut pakki nautti Floridassa viime kaudella alivoima-aikaa ylivoimaisesti eniten, yli 221 minuuttia. Gustav Forsling oli tilastokakkonen ajalla 175.41.
– Toinen seikka koskee maalivahteja, jutussa kirjoitettiin.
Spencer Knight on torjunut kiekkoja 90,8 prosentin tarkkuudella, Sergei Bobrovskin prosentit ovat 89,5.
– Uskon meihin kyllä täysin, meillä on loistava joukkue. Tilastomme eivät ehkä osoita sitä, kuinka hyvin olemme pelanneet tällä kaudella, joukkueen sisäisen pistepörssin kärki Matthew Tkachuk (20+29=49) mietti.
LUE MYÖS:
- Suomalaisesta NHL-lupauksesta kantautui ikävä tieto
- Chris Kreider: uusi joukkue NHL:stä!
- Sami Nikusta jysähti yllättävä siirtohuhu – salainen tapaaminen uuden seuran kanssa
- NHL:stä kajahti iso sopimusuutinen – tähtikapteenille rahakas jatkodiili
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Suomalaistähti tekee odotetun paluun SHL:ssä – 225 päivän piina päättyy
- Liiga-viikon topit ja flopit: ovatko Jokerit ja HIFK putoamisvaarassa?
- Kiekkoseuralta lohduton ilmoitus: ”Valitettavasti taloudellista ratkaisua ei ole löytynyt”
- Detroit rikkoi viimein hiljaisuuden Dylan Larkinin suhteen – seuralta kova toimenpide
- NHL-vahti lopettaa yllättäen kiekkouransa – siirtyy uudelle alalle
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Kärpät jysäytti ison uutisen: ”Ei olisi ikinä uskonut”
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!