Sulaako NHL:n viime kauden piristysruiske täydelliseen farssiin? ”Meillä on jokaisessa pelissä pakkovoiton paikka”
Florida Panthers voitti viime kaudella NHL:n runkosarjan, kun se keräsi 82 pelistä huikeat 122 pistettä. Se on joukkueen isoin saldo kautta historian.
Kuluvalla sesongilla meno on ollut täysin toisenlaista. Floridan pistepussi on kasvanut 41 pelissä vain 40 pinnalla, ja joukkue on esimerkiksi itäisen konferenssin vertailussa vasta 11:ntenä.
Atlantin divisioonassa Florida keikkuu viidentenä, kaksi pinnaa nelossijaa ja yhdeksän pistettä kolmospaikkaa perässä.
– Lyhyesti sanottuna, joukkue on vaarassa jäädä pudotuspeleistä ulos silloin, kun seurassa toivotaan seuraavaa askelta Stanley Cup -polulla, NHL:n nettisivuilla kirjoitettiin vapaasti suomennettuna.
– Meillä on jokaisessa pelissä pakkovoiton paikka, Panthers-hyökkääjä Sam Bennett tuumi.
Joukkueen on löydettävä pelaajan mukaan itseluottamusta, ja jos se johtaa hyvään kierteeseen, uskoo Bennett jatkomahdollisuuksiin.
– Keskitymme yhteen peliin. Emme voi katsoa isoa kuvaa, koska se voi olla liikaa tähän hetkeen.
– Olemme sellaisessa tilanteessa, missä meidän on lähestyttävä jokaista peliä kuin pudotuspeliottelua, päävalmentaja Paul Maurice sanoi.
Luotsin mukaan on ilmiselvää, että muutamien juttujen on muututtava. Tekstissä painotettiin sitä, että yksi seikka on alivoimapelaaminen.
Tilastollisesti se ei ole romahtanut pahasti viime kauteen nähden, sillä nyt prosentit ovat 75,00 – viime kauden saldo oli 79,5.
– Ehkä MacKenzie Weegarin menettäminen sattuu nyt, jutussa arveltiin.
Calgary Flamesiin vaihtanut pakki nautti Floridassa viime kaudella alivoima-aikaa ylivoimaisesti eniten, yli 221 minuuttia. Gustav Forsling oli tilastokakkonen ajalla 175.41.
– Toinen seikka koskee maalivahteja, jutussa kirjoitettiin.
Spencer Knight on torjunut kiekkoja 90,8 prosentin tarkkuudella, Sergei Bobrovskin prosentit ovat 89,5.
– Uskon meihin kyllä täysin, meillä on loistava joukkue. Tilastomme eivät ehkä osoita sitä, kuinka hyvin olemme pelanneet tällä kaudella, joukkueen sisäisen pistepörssin kärki Matthew Tkachuk (20+29=49) mietti.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tämä ei lupaa hyvää: Oliver Kapasesta surkea havainto
- Vezina-finalistit julki: NHL:n paras maalivahti löytyy tästä kolmikosta
- Leijonat-hyökkääjä palaa Liigaan – TPS nappasi riveihinsä
- TPS hankki kovan paluumuuttajan – haaviin tuore pistepörssivoittaja!
- Lukko värväsi toisen Liiga-seuran varakapteenin
- Se oli siinä – Liigan kulttipelaaja teki kovan päätöksen!
- Pikkuleijonien mitalihaaveet murskaksi – karvas tappio MM-puolivälierässä
- Ilves-tähti katosi yllättäen kesken pudotuspelien – AL: nyt selvisi totuus
- Nyt se on varmaa: Liigan supertähti siirtyy Jokereihin!
- Hannes Hyvönen: Liiga-seura vaihtuu!
- IL: Raimo Helmisen SaiPa jysäytti hurjan kaappauksen – ”Kovemmat meriitit kuin Maxime Fortierilla”
- Jokerit räväytti: 15 pelaajakiinnitystä julki!
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- IL: HIFK kävi ryöstöretkellä Liigan välieräjoukkueessa – Olli Jokisella selvä teema
- Pelicans-kapteeni jättää seuran – ”Kiitos”
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- UC: Jokerit rysäytti jättihankinnan – nyt tuli karu tieto
- HPK rysäytti: Tiskiin 10 pelaajasopimusta – neljä uutta hankintaa
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut