Tämä maaliero ei mairittele: Paljon kehutuissa nuorten MM-kisoissa mukana todellinen heittopussi: ”Häviäminen maalein 0-11 ja 0-9 on vaikeaa, mutta…”

Jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-kisoja on pidetty tasoltaan yleisesti vuoden kenties kovimpana arvoturnauksena, mutta ainakin tällä hetkellä Itävalta tekee surkeudellaan hallaa väitteelle.
Piskuinen maa ei ole ihan saanut koneitaan käyntiin Kanadan turnauksen A-lohkossa, ja viime yönä se otti Tshekiltä käkättimeen rajuin lukemin 0-9.
Tshekki voitti laukaukset 47-9, ja esimerkiksi sekä toisen että kolmannen erän kudit kirjattiin tilastoihin luvuin 18-3. Tshekin ykkössentteri Matyas Sapovaliv syötteli matsissa neljä maalia.
Kun Itävalta aloitti turnauksen häviämällä Ruotsille 0-11, on maan maaliero nyt karmea 0-20. Tuo tilasto rumenee todennäköisesti vielä aika rajusti ainakin Kanadaa vastaan, mutta toisaalta Saksa-peli on se, jossa Itävalta voi venyä voittoon ja jopa puolivälieriin.
– Puhumme keskittymisestä hyviin asioihin. Tietysti häviäminen maalein 0-11 ja 0-9 on vaikeaa, mutta ehkä Tshekki-pelin kolmannesta erästä on hyvä lähteä rakentamaan. Blokkasimme laukauksia ja pelasimme tunteella, itävaltalaispelaaja Vinzenz Rohler sanoi Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivuilla.
– Emme halunneet luovuttaa. Yritämme olla pelkäämättä sen sijaan, että keskittyisimme vastustajiimme.
Tshekki on A-lohkon kärki ennen Ruotsia, Saksaa ja Kandaa ja Itävaltaa.
300 ilmaiskierrosta + Cahback!
- Avaa pelitili Locowin-kasinolle.
- Talleta 20€, niin saat 100 ilmaiskierrosta. Kaksi lisätalletusta antaa sinulle 200 ilmaiskierrosta lisää.
- Jokaisesta pelaamastasi eurosta – voitit tai hävisit – saat maanantaisin rahanpalautusta (Cashback).
- Maalivahtikarkuri Matej Machovskyn ja KalPan välinen sopimuskiista saatiin päätökseen
- NHL-toimittaja: tässä on Anton Levtchin seuraava osoite NHL:n jälkeen
- Suomalainen NHL-hyökkääjä kihlasi rakkaansa – tuleva puoliso julkaisi kuvia kosinnasta
- NHL ongelmissa: Bo Horvatin jättikauppa toi mukanaan ison päänvaivan
- Siirtopommi! NHL:ssä leivottiin supertähden sisältävä megakauppa – suomalaislahjakuus osana diiliä
- NHL-sisäpiiritoimittaja: Nämä kaksi monsteritreidiä toteutumassa siirtotakarajalla – ”Ehdottomasti”
- Kylmät kävi! Anton Levtchin NHL-sopimus revitään – Liigaan supervahvistus?
- Sportsnet: Edmonton havittelee jättimäistä vahvistusta Jesse Puljujärven pelipaikalle
- NHL-pelaajan kausi päättyi loukkaantumiseen – pelasi käytännössä yhdellä polvella: ”Kertoo paljon kivunsietokyvystä”
- NHL-maalitykki Bobby Hull on kuollut
- Ilveksen hehkutukset saivat kiusallisen lopun somessa – KooKoo iski faktat tiskiin: ”Meitä oli kyl…”
- Jesse Puljujärvi Columbukseen? Apulais-GM skouttaamassa uutta vahvistusta
- Luotsi muistutti taas maalanneen Eeli Tolvasen taidoista – yksi osa-alue tainnut yllättää: ”En todellakaan tiennyt tuosta”
- Ulkomaalaisjoukkueen tiedote väittää: Liigatähti lähtee Pelicansista – ”Uskon hänen auttavan meitä kiistattomilla taidoilla”
- Unohda Patrik Laine! Tässä on Columbuksen paras maalintekijä – tällaista ei nähty 97 vuoteen
- IL: SaiPasta nostettiin esiin suoria näkemyksiä – nyt vastaa seurapomo: ”En ymmärrä ollenkaan”
- HIFK:lle valtava takaisku – tähtihyökkääjä pitkälle sairaslomalle
- Kylmät kävi! Anton Levtchin NHL-sopimus revitään – Liigaan supervahvistus?
- Sportsnet: Edmonton havittelee jättimäistä vahvistusta Jesse Puljujärven pelipaikalle
- NHL-legenda valottaa 25 vuotta vanhaa mysteeriä – oli kuolla jäälle: ”Osui minua suoraan sydämeen”