Ei tehoja, vain yksi laukaus – onko Juraj Slafkovskyn NHL-uran alku pettymys? ”Nyt on ehdottomasti kyse sopeutumisajasta”
Montreal Canadiensin ykkösvaraus Juraj Slafkovsky on pelannut NHL:ssä nyt kolme ottelua pisteittä. Tehotilasto näyttää lukemaa -1, laukauksia hänelle on kirjattu yksi ainoa.
Pitäisikö kauden avaus nyt mieltää pettymykseksi?
Ei varmaankaan. Sportsnet käsitteli asiaa tuoreessa jutussaan.
Canadiens haluaa tarjota pelaajalle arvokasta tietoa siitä, mitä NHL:ssä vaaditaan ollakseen tehokas. Tulokset ovat nyt toissijaisia.
– Nyt on ehdottomasti kyse sopeutumisajasta. Hän käy sitä läpi nyt. Ei ole olemassa merkityksettömiä peliminuutteja, Habsin päävalmentaja Martin St. Louis oli sanonut.
Vajaat parimetrisen ja reilut satakiloisen slovakialaisen on siis ilmeisesti oivallettava erilaisia juttuja – viis välttämättä tehoista.
– Uskon, että Slafkovsky ymmärtää käyttää vartaloaan hyödykseen enemmän kuin ainoastaan taitojaan, St. Louis mietti.
Sportsnet komppasi luotsia.
– He valitsivat hänet ykkösenä tietäen, että kyseessä voi olla useita vuosia kestävä projekti, ennen kuin hän sellainen pelaaja, jota hänestä kuvitellaan tulevan.
18-vuotiasta olympiamitalistia yli kymmenen vuotta vanhempi joukkuekaveri Brendan Gallagher antoi armoa suurlupaukselle.
– Hänellä on positiivinen asenne. Työskentelemme pienten asioiden parissa. On se nyt sitten viikko tai kaksi Habsin matkassa, antaa tämä aika hänelle ymmärrystä.
– Hänen pitää tehdä erilaisia toistoja. Hän ottaa steppejä kyllä. Uskon, että voimme auttaa häntä paljon ja olla positiivisia, rakentavia ja niin edelleen.
Slovakialaisen uran kolmas ottelu tarunhohtoisessa päättyi sunnuntain vastaisena yönä 1-3-tappioon Washington Capitalsia vastaan.
LUE SUNNUNTAIAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Pens murskasi Tampan – Kasperi Kapasen ketju ihastutti: ”Pidin heistä todellakin”
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MTV: Leijonille on tulossa uusi maalibiisi
- Carolina jäi Montrealin jyrän alle – päävalmentajalta haukut tähdelleen: ”En ole nähnyt ikinä”
- Leijoniin uusi pelaaja – tämä mies korvaa Eemil Erholtzin
- Mikael Granlundilta vaatimatonta puhetta hurjista tehoistaan: ”Ei aina niin hyvin kulje”
- Jussi Jokinen Viaplaylla: Mikael Granlund ei innostunut kapteeniston yllätyksestä MM-kisoissa: ”Joukkueelle hauska juttu”
- ”Bambi” Lehtonen Viaplaylla: suurseuran GM sekoitti täyskaimat keskenään: ”Olisiko pitänyt viedä pila loppuun asti”
- Latvian valmennus: Leijonat on suurin mestarisuosikki!
- Jesse Puljujärvi joutui sikailun uhriksi MM-kisoissa – tällaisen vamman hän sai
- Leijonille karu takaisku! Taas yhden pelaajan kisat ohi
- Kanada shokkitappion partaalla – MM-kisojen pikkumaa piinasi supertähtiä hurjassa trillerissä!
- IS: Jesse Puljujärvi syrjään – tässä Mikael Granlundin ketjutoverit MM-kisoissa
- Suuri suru – maajoukkuepelaaja kuollut 27-vuotiaana
- Antti Pennanen vahvisti: tässä Leijonien kentälliset ja maalivahtivalinta USA-otteluun!
- Jokerien pistetykki: uusi seura!
- Lehti: Liiga-seurat jahtaavat maajoukkuehyökkääjää – Kärpät nappaamassa voiton?
- Sopimus julki – ruotsalainen pistetykki siirtyy Liigaan: ”Alkanut lunastaa todellista potentiaaliaan”
- Jokerit repi pistetykin sopimuksen yllättäen – fanit raivona: ”Päin v*ttua hoidettu”
- KalPa: viisi pelaajasopimusta julki – kaappasi pakkilupauksen Tapparasta!
- Pohjois-Amerikasta löytyi uusi ase – 193-senttinen maalipyssy siirtyy Liigaan!
- UC: Tästä syystä Teuvo Teräväisen MM-turnaus päättyi – päätöstä ei tehnyt Leijonat