New York Islandersin on huhuttu jo tehneen pöytälaatikkosopimuksen Nazem Kadrin kanssa. Seuran tarvitsee kuitenkin ensin raivata tilaa palkkakattoonsa, ennen kuin sopimus julkistetaan.

Kiekkoraamattuna tunnetun The Hockey Newsin toimittaja Lyle Richardsonilla on näkemys siitä, kuka todennäköisesti saa lähteä.

– Kun ottaa huomioon, että heidän pitää vapauttaa tilaa palkkakattoon napatakseen 31-vuotiaan sentterin, olen kuullut, että he kauppaisivat Mathew Barzalin kuluja leikkaavassa treidissä, Richardson kirjoittaa.

Barzal on ollut Islandersin hyökkäyksen valopilkku jo vuosia. Samettisesti luisteleva hyökkääjä iski viime kaudella 73 ottelussa tehot 15+44=59.

Barzalin kauppaaminen kävisi järkeen. Hänen sopimustaan on jäljellä enää yhden kauden verran, ja huhujen mukaan neuvottelut jatkosta eivät ole edes alkaneet. Barzal ei ole innokas jatkamaan Islandersissa, joten seuran on järkevää kaupata hänet nyt, kun hyökkääjällä on vielä paljon markkina-arvoa.