Ässät pelaajakaupoilla – haaviin tarttui NHL:ssäkin käväissyt keskushyökkääjä: ”Kovan vaatimustason omaava joukkuepelaaja”
Porin Ässät on vahvistanut ensi kauden sentteriosastoaan. Joukkue tiedotti perjantaiaamuna tehneensä yksivuotisen sopimuksen yhdysvaltalaishyökkääjä Dominic Turgeonin kanssa.
26-vuotias Turgeon on viettänyt koko tähänastisen uransa Pohjois-Amerikassa. Viime kaudella hän tahkosi AHL:ssä Iowa Wildin paidassa 58 ottelua ja viimeisteli niissä tehopisteet 6+9=15.
AHL-urallaan Turgeon on pelannut kaikkiaan 364 runkosarjaottelua (48+73=121) sekä 22 pudotuspeliä (2+3). Mies on piipahtanut uransa aikana myöskin NHL:n puolella, jossa tilille on tullut yhdeksän ottelua Detroit Red Wingsissä ilman pisteitä.
– Olemme todella tyytyväisiä, että pystyimme tuomaan Dominic Turgeonin joukkueeseemme. Dominic on kokenut, mutta hän on kuitenkin pelaaja parhaassa iässä. Dominic on esimerkillinen, kovan vaatimustason omaava joukkuepelaaja, joka pelaa aina korkealla työmoraalilla kahteen suuntaan. Hän tuo voittavia elementtejä sekä jäälle että jään ulkopuolelle. Dominic on älykäs pelaaja jäällä niin kiekollisena kuin kiekottomana. Puolustavassa roolissa ja alivoimalla hän on ollut AHL:n eliittiä. Saamme hyvän aloittajan, joka on pelannut sekä yli- että alivoimaa. Lisäksi hän on taitava ruuhka-alueella mistä maalit tehdään, Ässien kehitysjohtaja Tommi Kerttula kommentoi seuran tiedotteessa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NHL:ssä jytisee nyt: Anaheimia uhkaa uusi offer sheet
- Ura ohi – Tapparasta ja HIFK:sta tuttu maalivahti lopettaa
- Pitääkö Patrik Laineen suostua kompromissiin? NHL-toimittajalta uusi väite
- Iso NHL-diili suomalaisvahtien uudelle joukkuekaverille
- Harvinainen siirto: Ruotsista hyökkääjä KHL-kaukaloihin
- IL: Näin Mikael Granlund reagoi joukkuekaverinsa saamaan jättitarjoukseen
- Megatarjous räjäytti NHL-markkinat – Leo Carlssonin vanha kommentti nostettiin esiin
- KHL:ssä huipputehot takonut hyökkääjä siirtyy NHL-mestarisuosikin riveihin
- Fanien unelma käymässä toteen: Jarmo Kekäläinen kiinnittämässä Stanley Cup -sankarin
- Nyt jysähti! NHL:n ruotsalaistähdestä jättimäinen tarjous
- Urheilucast: Pekka Jormakka lähellä Liiga-sopimusta – tässä uusi seura?
- Ei jatkoa NHL:ssä – Dallas Stars hylkäsi suomalaisen
- Antti Pennanen: raskas henkilökohtainen paljastus – “En jaksa enää”
- TSN: Suomalaisjytky Floridassa – ratkaisu voi tulla jo tänään
- Ura ohi – Tapparasta ja HIFK:sta tuttu maalivahti lopettaa
- Fanien unelma käymässä toteen: Jarmo Kekäläinen kiinnittämässä Stanley Cup -sankarin
- Aleksander Barkovin Florida teki yllättävän NHL-kaupan – iso muutos alkaa
- Jokerien Liiga-konkari päätti jatkostaan – uusi seura löytyi läheltä
- KHL:ssä huipputehot takonut hyökkääjä siirtyy NHL-mestarisuosikin riveihin
- SaiPan Teemu Kivihalme siirtyy yllättävään osoitteeseen
