Olympiamitalistit Marko Anttila ja Jenni Hiirikoski saivat kunnianosoituksen kotikunnaltaan: ”Lempäälä on ylpeä”
Leijonien mukana olympiakultaa voittanut Marko ”Mörkö” Anttila sekä Naisleijonissa olympiapronssia vienyt Jenni Hiirikoski ovat saaneet kunnianosoituksen kotikunnaltaan Lempäälältä.
Lempäälän Hakkarin ulkoilualueelle on avattu nimittäin nimikkoreitit kunnan tuoreille olympiamitalisteille. Alueelle lanseerattiin 2,3 kilometriä pitkä ”Mörkönmutka” sekä 4,4 kilometrin pituinen ”Kapteenienkierros”. Reitit kulkevat Hakkarin liikunta-alueella metsässä ja niissä on mahdollisuus juosta sekä talvella myös hiihtää valaistuja latuja pitkin.
– On hienoa, että meillä on Jennin kanssa nyt oma reitti Hakkarissa. Täällä voi jokainen liikkua ja nauttii liikunnasta omalla tavalla, se on kaikista tärkeintä. Lempäälä on tärkeä paikka itselleni. Olen viettänyt koko lapsuuteni näissä maisemissa ja nykyisin vietän täällä kesälomat. Lempäälästä löytyy kaikki edellytykset ja mahdollisuudet nousta ammattilaiseksi, ”Mörkö” hehkutti Lempäälän kunnan tiedotteessa.
– Tämä on hieno kunnianosoitus kunnalta. Toivon, että olemme Markon kanssa innostaneet lapsia ja nuoria liikkumaan ja nauttimaan urheilusta ja liikunnasta. Lempäälästä on ollut hyvä ponnistaa maailmalle ja tänne on mahtava palata joka kesä, samoille tutuille lenkkipoluille ja urheilupaikoille. Toivotaan että mahdollisimman moni löytää lenkkeilemään Kapteenienkierrokselle, Hiirikoski puolestaan fiilisteli.
– Lempäälä on ylpeä omista olympiaurheilijoista. Lempäälä on toiminut monille muillekin urheilijoille kasvattipesänä ja täällä on monipuolinen seuratoiminta. Nyt jokainen kuntalainen tai kesämökkiläinen voi käydä tallailemassa näiden kapteenien jalanjälkiä, iloitsee Lempäälän sivistysjohtaja Nina Lehtinen.
37-vuotias Anttila toimi olympialaisissa Leijonien varakapteenina. Hän viimeisteli viiteen otteluun pisteet 2+1. Naisleijonien kapteenina operoinut 35-vuotias Hiirikoski merkkautti seitsemään peliin tehot 0+5.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Onnetar suosi Torontoa – saa kanadalaisen superlupauksen itselleen
- Kanada kasaa hirmujoukkuetta MM-kisoihin! Taas tipahti kaksi uutta NHL-vahvistusta
- Auston Matthews asetti kovan ehdon Torontolle – tai lähtee
- Jokerit naarasi uuden hyökkääjävahvistuksen Mestiksestä: ”Näemme hänessä tulevaisuuden jokerikortin”
- IS: Leijonien MM-joukkueelle karmea NHL-takaisku
- Lähde: Pelicans teki kovan kaappauksen – haaviin kanadalainen pistelinko!
- HIFK: iso uutinen!
- SaiPa räväytti jälleen – hankki toisesta Liiga-seurasta lähteneen hyökkääjän
- Roby Järventie: uusi joukkue!
- SaiPa kävi ryöstöretkellä – Raimo Helmiselle tuttu Liiga-sentteri haaviin!
- Nämä pelaajat ulos Leijonien MM-leiriryhmästä
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- IL: Tällainen on Harri Pesosen jättimäinen palkkapussi JYPissä
- Urheilucast: Ilves jäi nuolemaan näppejään – tuttu pistetykki valitsi kilpailijan tarjouksen
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Urheilucast: Haluttu nimi valitsi Ilveksen – Tappara jäi nuolemaan näppejään
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- Urheilucast tiputti pommin: maalitykiltä rukkaset Tapparalle – toinen Liiga-seura tuli väliin!
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- HIFK: kahden pelaajan sopimukset purettu!