Kuusi arvokisaturnausta, kuusi MM- tai olympiamitalia. Siinä Suomen saldo viime yönä päättyneen kansainvälisen kiekkokauden 2021-22 osalta.
Leijonat johti Suomen marssia maailman kiekkohallitsijana, kun se huuhtoi kultaa Pekingin olympialaisissa ja Tampereen ja Helsingin MM-kotikisoissa.
Naisleijonat komppasi upeasti, kun se otti olympia- ja MM-pronssia Pekingissä sekä Calgaryssa.
U18-juniorit täydensivät saldon pronseillaan. Pojat ottivat himmeimmät mitalit vappuna Saksan Kaufbeurenissa ja Landshutissa ja tytöt viime yönä Yhdysvaltojen Madisonissa.
Alle 20-vuotiaiden miesten turnauksessa Suomi oli alun perusteella tyrkyllä myös mitaleille – kolme peliä, kolme voittoa maalierolla 11-2. Turnaus jäi kuitenkin kesken koronavirustartuntojen takia, ja pelaamista yritetään uusiksi loppukesästä.
Joukkue | Kullat | Hopeat | Pronssit | Mitalit yhteensä |
---|---|---|---|---|
Suomi | 2 | 0 | 4 | 6 |
Kanada | 3 | 1 | 0 | 4 |
USA | 0 | 4 | 0 | 4 |
Ruotsi | 1 | 0 | 0 | 1 |
Venäjän Olympiak. | 0 | 1 | 0 | 1 |
Slovakia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Tshekki | 0 | 0 | 1 | 1 |