Suomi maailman ykkösmaa kiekossa? Nyt meni vuosien tappioputki MM-kisoissa Kanadaa vastaan poikki – ”Tuntuu mahtavalta”
Kanadaa ja Yhdysvaltoja on pidetty lähtökohtaisesti naisjääkiekon hallitsijakaksikkona, mutta alle 18-vuotiaiden tyttöjen MM-kisoissa duon asema on horjunut.
Kiitos Suomen.
Tyttöleijonat aloitti Yhdysvaltain Madisonissa keskellä kesää pelattavat MM-kisat näet kaatamalla vaahteranlehtipaidat aiemmin viikolla sensaatiomaisesti 2-0.
Suomen maaleista vastasivat Ada Eronen ja Oona Havana, maalivahti Emilia Kyrkkö otti hurjat 40 torjuntaa.
– Tuntuu mahtavalta, koska emme olleet voittaneet Kanadaa. Jengi teki kovasti töitä ja saimme muutaman maalin. Se auttoi meitä, ja meillä oli fokus joka hetkessä, Havana iloitsi Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivuilla.
Perään tuli sitten USA:lta hurjaa kyytiä maalein 0-5, mutta silti – sinivalkoiset pistävät jo tässäkin ikäluokassa historiakirjoja uusiksi. Kanada-voitto oli Suomelle kautta aikain ensimmäinen.
– Olemme suomalaisia, joten tietysti juhlimme kopissa – laulamme ja tanssimme, Havana jatkoi.
Voitto oli kaikkiaan uskomaton juttu. Kanada oli voittanut yhdeksän edellistä keskinäistä kohtaamista maalierolla 61-3 liiton sivujen mukaan. Sama lähde kertoi, että kaksi viimeisintä MM-ottelua tosin olivat menneet vaahteranlehtipaidoille enää vain 4-1.
Tyttöjen turnauksessa pelaa kahdeksan maata kahdessa neljän joukkueen tasolohkossa niin, että A-lohkosta välieriin etenee kaksi parasta kahden heikoimman jatkaessa puolivälieriin.
Nuo kaksi heikointa saavat puolivälieriin vastaan B-lohkon kaksi parasta. Tuon lohkon kaksi heikointa puolestaan pelaa pääsarjakarsinnoissa keskenään.
Suomi tulee sijoittumaan turnauksessa siis automaattisesti vähintään kuudenneksi. Mitalisija olisi kova suoritus, koska Tyttöleijonilla on historiasta ainoastaan kaksi MM-pronssia.
Sinivalkoiset kohtaavat lohkon päätöspelissä Ruotsin ensi yönä. Näyttäisi siltä, että Suomi on isossa kuvassa tällä hetkellä kiekkomaailman ykkösmaa – miesten ja poikien puolella Suomi on tehnyt mitä haluaa, ja nyt se kiusaa isompiaan jo naisten ja tyttöjenkin puolella.
LUE MYÖS:
- Paljastus: Jarmo Kekäläinen viritteli jättitreidiä NHL:ssä – kolme huippunimeä pöydällä
- IL: Jesse Puljujärvi ulos Leijonista – paljasti syyn
- Näin Olli Jokinen reagoi HIFK-potkuihin – seurapomo paljasti yksityiskohdat IL:lle
- Näkökulma: Liigan superkaudella ei ole läpimurtopelaajia
- Pelicansin toimitusjohtajalta karu paljastus: ”Kaksi pöytää oli täynnä perintäkirjeitä”
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- IL: Olli Jokisen hurja palkka julki – potkuista jättilasku HIFK:lle
- HIFK:sta potkut saanut ruotsalainen avautui – suorat sanat Olli Jokisesta
- Jokerit pudotti surkean uutisen – hyökkääjä useita kuukausia sivussa
- Tässä HIFK:n uusittu valmennusryhmä!
- Aitio: Olli Jokinen ulos HIFK:sta – tilalle melkoinen nimi!
- Urheilucast: Kovaa puhetta Kari Jalosen Tappara-lähdöstä – ”Joukkue ei ollut hansikkaassa”
- Juhamatti Aaltoselta jättiyllätys MTV:llä – Liiga-pestistä suora vastaus: ”Kyllä”
- IL: Kari Jalosen hurja palkka julki – näin paljon jäi pöydälle
- Paluu varmistui! Tapparan mestarihyökkääjä sai sopimuksen
- HS: HIFK:sta tuttu konkari etsii töitä – haluaa takaisin Liigaan: ”Olisi hienoa päästä mukaan”
- Tapparan valmennukseen tarjolla todellinen yllätysnimi – ”Olen valmis!”
- Olli Jokiselle potkut – tässä HIFK:n uusi päävalmentaja!
- Näkökulma: Kaappaako Tappara seuraavan päävalmentajansa toisesta Liiga-seurasta?
- Tappara purki sopimuksen – maalitykki hyppää kilpailijan leiriin!