KHL:ään ruvennut virtaamaan ulkomaalaisia – yhden päivän sisällä kolme lisää
Venäjän hyökkäyssota Ukrainaa vastaan piti ulkomaalaiset pelaajat pitkään pois KHL:stä. Nyt ketsuppipullo on auennut toden teolla, ja itäisessä liigassa on varsinainen ulkomaalaisten ryntäys.
Ennen kirjoitushetkellä kuluvaa viikkoa ulkomaalaisten sopimusten määrä vastasi yhtä kentällistä, mutta tiistain aikana KHL-joukkueen sopuun pääsi kolme kanadalaista. Zack Mitchell ja Jeremy Roy ovat kiinnitetty Vitjaz Podolskiin, ja Brandon Kozun Dinamo Minskiin.
Huhut yhdistävät KHL:ään myös Michal Kristofin. Tshekkiläinen jääkiekkotoimittaja Jiri Vitek kertoo Twitterissä Slovakian maajoukkuehyökkääjän olevan matkalla Admiral Vladivostokiin.
Kristofin nimi lienee monelle suomalaiselle jääkiekon seuraajalle tuttu. 17-vuotiaana vuonna 2011 Suomeen muuttanut ja Sportin junioreihin liittynyt sentteri pelasi viiden kauden ajan pääosin U20 SM-sarjassa ja Mestiksessä ennen kahden vuoden reissua kotimaahan ja kolmen kauden uraa Kärpissä.
LUE MYÖS:
- Näin Tomek Valtonen kommentoi Jokerien mahalaskua
- Jokerit jäi taas jyrän alle – SM-liigan kriisiseurojen taaperrus jatkuu
- Hämmentävä hetki Mestiksessä – maalilaulu yllätti kaikki
- Urheilucast väittää: JYP-tähdestä karmea tieto
- Liiga-jumbon kurimus kasvaa: kaksi kärkipelaajaa sivuun
- Jokerit: tähtihankinta jälleen ulkona kokoonpanosta!
- Suomalainen NHL-superlupaus siirtyi Pohjois-Amerikkaan ja pelasi yhden ottelun – sitten tuli treidi
- Hjallis Harkimon poika löysi uuden seuran Suomesta
- NHL-seurat vaihtokaupoilla – suomalaisvahdin lähtö paikattiin nopeasti
- HIFK kokeili uutta järjestelyä Nordiksella – Olli Jokiselta suora toive
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Urheilucast: tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja!
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Jokerit julkaisi tiedotteen Tomek Valtosesta
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Lätkäpodi: Raimo Helminen yhdistettiin Liigan suurseuraan – ”Sen verran olen kuullut”
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Tapparan pistelinko jäi ilman NHL-paikkaa