Liigassa kohti suoraa puolivälieräpaikkaa rymistelevä Jukurit tiedotti perjantaina HPK-pelin tuoksinassa, että joukkue on sorvannut jatkosopimukset maalivahti Oskari Salmisen ja hyökkääjä Markus Odenin kanssa.

Sopimukset käsittävät ensi kauden.

22-vuotias kotkalaisvahti on torjunut jo viisi nollapeliä torjuntaprosentilla 90,83. Päästettyjen maalien keskiarvo on 2,35. Kypärätempun tällä kaudella niitaneen Odenin saldo on kauden alkupuoliskolta 9+3=12.

– Olemme olleet todella tyytyväisiä Oskarin tämän kauden otteisiin. Oskari on jo nyt näyttänyt potentiaaliaan liigatason maalivahtina, mutta hänellä kova halu kehittyä entistä kovemmaksi, Jukurien kehityspäällikkö Mikko Hakkarainen sanoi tiedotteessa.

– Markuksen kehityskäyränsä on ollut jatkuvasti ylöspäin. Tällä kaudella Markus on osoittanut pystyvänsä tuomaan U20-joukkueessa tehdyt tehot myös liigakaukaloon. Seuran kannalta olen erittäin tyytyväinen, että pystymme viemään oman juniorijoukkueen kautta pelaajia liigatasolle seuran strategian mukaisesti.

Muutoin Jukurien perjantai sujui kankeasti. HPK oli marssinut Mikkelissä ensimmäiselle erätauolle 0-3-johdossa.