”Jätkät tarvitsevat minuutteja” – Liiga-seuran nuoret pelurit lainalle Mestikseen

© Kuva: Pekka Mäntylä

Lukko tiedottaa verkkosivuillaan, että joukkueen puolustaja Noel Pietilä sekä hyökkääjä Niklas Ylitalo siirtyvät toistaiseksi voimassa olevalla lainasopimuksella Mestikseen TuTon riveihin. Lukko saa kutsua pelaajat takaisin riveihinsä milloin tahansa.

Kaksikko pelaa TuTon paidassa jo tämän viikon vieraskiertueella, kun joukkue matkustaa Hermeksen, RoKin sekä Hokin vieraaksi.

– Nyt kun Liiga-joukkueessa kaikki pelaajat ovat terveinä, Pietilän ja Ylitalon osalta vastuu on jäänyt pieneksi. Siksi onkin erittäin tärkeää, että he saavat pelejä alle. Jätkät tarvitsevat minuutteja. Meillä on nyt viikonloppuna kaksi omaakin peliä, joten katsotaan sitten alkuviikosta, mikä on Lukon rosterin osalta tilanne, Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt kommentoi seuran tiedotteessa.

21-vuotias Pietilä on pelannut tällä kaudella 27 ottelua Liigassa ja kerännyt niihin kaksi syöttöpistettä. Samanikäinen Ylitalo on ollut Lukon kokoonpanossa 28 ottelussa ja iskenyt niihin pisteet 1+1.

LEIJONAT PUREE JENKKIÄ MATKALLA KULTAAN! ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️