Suomalaispuolustaja Sami Lepistö on solminut loppukauden kattavan sopimuksen SHL-joukkue Luleån kanssa. 37-vuotias siirtyy Ruotsin korkeimmalle sarjatasolle yhdeksän KHL-sarjassa vietetyn kauden jälkeen.

Suomalaispuolustajalla riittää maamiehiä Luulajassa. Joukkueessa pelaa neljä suomalaispelaajaa tällä kaudella. Juhani Tyrväinen, Joonas Rask, Olli Nikupeteri sekä Julius Honka.

Lepistö edusti neljä edellistä kautta kasvattajaseuraansa Jokereita. Lepistö on tuttu näky myös Leijona-paidassa.

– On hienoa, että saamme esitellä Samin seuraavana palasena joukkueemme kasaamista. Hänessä saamme luotettavan kahden suunnan pelaajan, joka pystyy auttamaan meitä kaikissa pelitilanteissa, joukkueen toimitusjohtaja Stefan Nilsson kommentoi seuran tiedotteessa.

Samalla Nilsson ilmoitti, että loukkaantunut Tyrväinen palaa pian takaisin tositoimiin loukkaantumisestaan. Lepistö pelaa Luulajassa pelinumerolla 18.

Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä.