IS: Olli Jokinen haluaa Jukureille pelitavan, jollaista Liigassa ei ole: ”Ei mitään pitkiä kusilenkkejä”
Kuva: C More
Mikkelin Jukurit on ollut yksi Liigan alkukauden puhutuimmista joukkueista. Iso osa mediahuomiosta voidaan laittaa uuden päävalmentajan, NHL-legenda Olli Jokisen piikkiin.
Työpaikka on Jokiselle uran ensimmäinen ammattilaissarjassa. Ilta-Sanomien haastattelussa Jokinen paljasti, että erityisesti yksi asia Liigassa on yllättänyt hänet.
– Isoin juttu arjessa on ollut se, että pitää todella paljon opettaa itsestäänselviä asioita pelaajille. Ei voi jättää yhtään kiveä kääntämättä tai asiaa sanomatta, koska asiat, jotka ovat minulle, Krivokrasoville ja Surenkinille itsestäänselviä, eivät ole itsestäänselviä pelaajille, Jokinen kertoo Ilta-Sanomille.
– Syöttämistä, laukomista, maalintekoa, miten pysähdytään maalin eteen ja kamppailuihin. Nyt ei puhuta edes pelisysteemistä.
Mitä tulee itse pelisysteemiin, Jokinen haluaa Jukurien erottuvan muista Liiga-joukkueista. Tämä tehdään pelin monilla variaatioilla.
– Treenaamme systeemiä, miten lähdemme omista liikkeelle ja katsomme vähän mitä vastustajat tekevät. Pyrimme tuomaan uusia avauspelaamisen malleja. Treenaamme koko ajan vähän eri juttuja kuin muut, Jokinen sanoo.
– Haluan nähdä stop & go -hokia. Pitää pystyä tekemään pieniä käännöksiä eikä mitään pitkiä kusilenkkejä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Liigan välierissä jaettiin kovat tuomiot – kaksi KooKoo-pelaajaa pelikieltoon
- Leijonille taas uusi NHL-vahvistus – Olli Määttä lähtee MM-kisoihin!
- Täystyrmäys Tampereella – Ilves murskasi Tapparan
- Urheilucast: Kultaleijona neuvottelee Liiga-siirrosta – ”Erittäin lähellä paluuta”
- Tappara teki jättimuutoksen – Ilveksen maalivahtiruletti jatkuu
- Ässien ruotsalaiskonkari: ura ohi!
- Lukon tehomiestä vietiin Ässiin – nyt tipahti uusi huhu!
- SS: KalPan mestarijoukkueen sankari vaihtaa maisemaa!
- Dallasille ruma kylvetys NHL:ssä – Mikko Rantasella karmea pudotuspeliavaus
- Leijonille loistavia uutisia! MM-leiriryhmään kolme NHL-vahvistusta
- IL: TPS jysäytti kerralla kolme hirmuhankintaa!
- Lehtiväite: Jukurit valmistelee hirmukaappausta hyökkäykseen!
- Urheilucast: Markus Nutivaaraa tuodaan takaisin Liigaan – ei kuitenkaan Kärppiin
- Karmea uutinen: KalPan entisen pistetykin jalka amputoitiin
- Lähde: Lars Bryggmanin TPS-siirto vaarassa – toinen seura tulossa väliin?
- NHL-siirto muhii – IL: Jesse Puljujärvestä iso paljastus
- Lehti: TPS valmistelee jättikaappausta – tähtihyökkääjää odottaa rahakas tarjous!
- Hurja paljastus: Liiga-seura siirtomarkkinoiden jättivonkaleen perässä!
- Urheilucast: HIFK virittelee nimekästä kaappausta toisesta Liiga-seurasta!
- Lukon jättävät Westerholmin veljekset: jättipalkalla divariin!