Voisi sanoa, että nallekarkit eivät menneet tasan – loistomatsin pelanneelle Olli Jokisen Jukureille tyly tappio: ”Kolme nukahdusta, kolme maalia”
Kuva: Juha Tamminen
MIKKELI. Nallekarkit eivät menneet tasan Olli Jokisen luotsaaman Jukurien ja Ari-Pekka Selinin Ässien liigakohtaamisessa keskiviikkona. Porilaislauma vei pistepotin voittomaalikisan päätteeksi 4-3, vaikka savolaisjoukkue rummutti kiekkoa etenkin toisessa ja kolmannessa erässä kiekkoa hyökkäyspäässään isolla voimalla.
Toinen erä teki käänteen sillä tavalla, että Jukureita kyykytettiin loistavasta hyökkäämisestä huoliatta kovalla kädellä. Ensiksi mikkeliläisten syntymässä ollut häkki hylättiin videoiden jälkeen, ja perään Jarno Kärjen tekemä 1-2-maali hyväksyttiin.
Erässä vieraiden Linus Söderström joutui torjumaan jopa 13 kertaa Jukurien Oskari Salmisen yhtä vastaan.
– Kai se riippuu joukkueen mielentilasta, että miten tuollaiset hylyt tai hyväksymiset vaikuttavat. Mutta me ei herätty edes niistä. Näistä pitäisi pumpata energiaa, pistepörssin nelosena saldolla 1+6 keikkuva Sakari Salminen arvioi pelin tauottua.
Mikkelissä tehot 1+1 iskeneen olympiapronssimitalistin mukaan Padan päivän ainoa hyvä juttu oli voitto. Myös Jokinen kommentoi peliä lehdistötilaisuudessa – joskin eri mielellä.
– Ässät oli maalipaikoissaan todella tehokas, meiltä kauden paras 60-minuuttinen – oli ehjä peli. Kolme nukahdusta, kolme maalia. Ässät jaksoi puolustaa.
– Mutta kun katsoo tuloksen taakse: Jos pystymme pelaamaan tällä tavoin, niin suunta on oikea meille. Koko pelin maalipaikat menivät meille, toimitimme kiekkoa sinne paljon.
Jokinen muistutti, että jokaisella jutulla on merkityksensä. Nukahduksia tuli.
– Ne maksoivat. Saimme yhden pisteen, kolmekin olisi ollut tarjolla. Kampesimme pelin tasoihin, legenda viittasi joukkueensa nousuun 1-3:stä rinnalle.
LUE MYÖS:
- Aleksander Barkov loukkaantui vaarallisen näköisesti – nyt puhuu päävalmentaja
- Tähtimaalivahti teki historiaa NHL:ssä – iski maalin
- Ei voi olla totta: Aleksander Barkov loukkaantui taas – nyt tipahti karu ennuste
- Historiallinen sopimus – 14 NHL-ottelun pakki rustasi jättidiilin
- Jesse Puljujärvi lätkäistiin pelikieltoon – tuleeko vielä lisää?
- Dallasin tähtihyökkääjä sivuun – suomalaispelaajalle aukesi paikka
- Lukko rysäytti sopimusuutisia – teki tärkeän kiinnityksen: ”Oman roolinsa huippupelaajia”
- Jarmo Kekäläinen sorvasi 16 miljoonan dollarin sopimuksen tuoreen hankintansa kanssa
- Liiga-seura pelaajakaupoilla – haaviin yli 500 ottelun Suomen mestari
- Sopimus julki – Pekka Jormakka palaa Liigaan!
- Urheilucast: Tomek Valtonen tienaa Jokerit-potkuistaan jättisumman
- Urheilucast: Oula Palve palaa Liigaan – uusi seura on melkoinen yllätys
- Atleetti: Pekka Jormakka palaa Suomeen!
- Juuso Hahl teki Jokereissa täysremontin – Tomek Valtosen päätös kumottiin heti
- Urheilucast: Raimo Helmisen SaiPa tarkkailee sensaatiokauden pistetykkiä – ”Kun Harri Aho jotain päättää…”
- Näkökulma: Jokerit-leiristä kuuluu käsittämätöntä puhetta
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Olli Palola: uusi joukkue Liigasta!
- Uusi käänne Jokerien maalilla – sopimus julki!
- Urheilucast: Jokereissa tapahtui kulissien takana