NHL-legenda Rod Gilbert on menehtynyt. Hän oli kuollessaan 80-vuotias. Kuolinsyytä ei ole kerrottu julkisuuteen.

Gilbert on kaikkien aikojen New York Rangers -legenda. Hän pelasi seurassa koko uransa ajan 60- ja 70-luvuilla.

Gilbert teki useita seuraennätyksiä, joita ei välttämättä koskaan tulla rikkomaan. Hänellä on hallussaan seuran maaliennätys 406 osumalla sekä piste-ennätys 1021 tehopinnalla.

Rangersin GM Chris Drury otti osaa Gilbertin poismenoon.

– Jokainen Rangersin organisaatiossa suree todellisen New York -ikonin menetystä. Rodin poikkeuksellinen lahjakkuus ja elämänhalu edustivat tätä kaupunkia ja niiden vuoksi hän oli rakas kiekkofaneille ja kaikille muillekin, Drury kirjoittaa seuran tiedotteessa.

– Ollessani nuorena Rangers-fani, yksi ensimmäisistä nimistä, jonka ikinä kuulin, oli Rod Gilbert. Hän oli yhtä kuin Rangers. Oli suunnaton etuoikeus, että sain tutustua Rodiin. Hänen intohimonsa ja omistautumisensa Rangersille tulee ikuisesti olemaan inspiraatio minulle.