Totaalinen lässähdys: Avauskierroksella ei napattu NHL:ään yhtäkään suomalaista – ruotsalaisilta huikea rynnistys
Kuva: Taneli Niinimäki
Lauantaiyönä järjestetyn NHL:n varaustilaisuuden ykköskierros muodostui suomalaisittain totaaliseksi lässähdykseksi, kun yksikään sinivalkoinen pelaaja ei kuullut nimeään. Ennakkoon vahvimmilla olivat Aatu Räty ja Samu Tuomaala, mutta ykköskierroksen nimiksi useissa eri medioissa arvioidut pelaajat joutuvat odottelemaan nimeään myöhemmälle viikonloppuun muille kierroksille.
Yliopistosarja NCAA:ta yhdysvaltalaisessa Univ. of Michigan -joukkueessa viime kaudella pelannut Owen Power on taalaliigan tuorein ykkösvaraus. Alkukesän MM-kisoissa Kanadan väreissä maailmanmestaruuden voittanut peluri päätyi täten Buffalo Sabresiin.
Lähes kaksimetrinen ja vajaat satakiloinen pakki oli pitkään ja monen asiantuntijan papereissa ykkösvaraus, joten lauantaiyö ei tarjonnut mitään jättimäistä sensaatiota.
Kakkosena meni jenkkisentteri Matthew Beniers uusimman tulokkaan, Seattle Krakenin riveihin ja kolmosena kanadalainen keskushyökkääjä Mason McTavish Anaheim Ducksiin.
Euroopan kärkinimiksi nousi ruotsalaiskaksikko Simon Edvinsson – William Eklund. Pakki ja hyökkääjä päätyivät kuudentena ja seitsemäntenä Detroit Red Wingsin ja San Jose Sharksin leiriin.
Lisäksi Ruotsista huudettiin Isak Rosenin (14., Buffalo Sabres), Jesper Wallstedtin (20., Minnesota Wild), Fabian Lysellin (21., Boston Bruins) ja Oskar Olaussonin (28., Colorado Avalanche) nimet.
Suomalaisittain avauskierroksen mielenkiintoisimmaksi nimeksi nousi JYPissä Liigaa viime kaudella pelannut, ja Minnesota Wildin haaviin 26:ntena päätynyt Carson Lambos. Hän pelasi hurrikaanipaidoissa kaksi matsia pisteittä, JYPin A- ja B-junioreissa saldo oli 15 pelissä 2+12=14.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Tässä NHL:n kymmenen parasta maalivahtia
- Se oli siinä – Liigan pitkäaikainen ulkomaalaisvahvistus lyö luistimet naulaan
- Supertähden kortista maksettiin posketon summa – vain Wayne Gretzky edellä
- Ässät vahvistuu – haaviin tuttu hyökkääjä: ”Kokenut ja luotettava sentteri”
- Dylan Larkin sai pakit kahdelta NHL-jätiltä – enää yksi seura kintereillä!
- Suomalaispakille hurjaa hehkutusta Ruotsissa: ”Yksi sarjan parhaista hankinnoista”
- ESS: Nashville Predatorsilta huonoja uutisia Liiga-seuralle
- Teemu Selänne muuttuneesta imagostaan: ”Kaikkia ei voi miellyttää”
- Floridalle kammottavia uutisia: tähtihyökkääjä leikkaukseen
- Jokereiden hurja vire sai jatkoa! Nyt SaiPa sai selkäsaunan
- MTV:n asiantuntija Karri Kivi: nämä Liiga-seurat ovat heikentyneet eniten kesän aikana
- NHL-pomolta mystinen vihjaus – Patrik Laine seuraava hankinta?
- IS: Kari Jalonen tyrmistyi Liigan käytännöistä: ”Ei missään muualla ole tällaista”
- Nämä Liiga-ottelut näkyvät ilmaiseksi superkaudella – tältä näyttää MTV:n kiekkotiimi!
- Jokereihin huhuttu SHL-tähti teki ratkaisunsa – latasi rajun kommentin Liigasta
- Tässä Kärppien uusittu kapteenisto – tähtihyökkääjälle C rintaan!
- ESS: Nashville Predatorsilta huonoja uutisia Liiga-seuralle
- Teemu Selänne innostui suomalaisille tuntemattomasta urheilulajista – oman seuran omistaminenkin kiinnostaa
- Pohjois-Amerikasta tipahti herkullinen spekulaatio Patrik Laineesta
- Entinen Liiga-kapteeni löysi uuden pelipaikan – tässä ensi kauden osoite