Liigakonkari täyttää pian 41 vuotta – ja rustasi nyt uuden jatkopahvin: ”Tietysti piti tarkistaa kotiasiat”
Kuva: Juha Tamminen
HPK tiedotti nettisivuillaan, että noin puolentoista viikon päästä jo 41 vuotta täyttävä kolminkertainen Suomen mestari Arto Laatikainen jatkaa upeaa uraansa joukkueessa ensi kauden kattavalla sopimuksella. Jo kaudella 1998-99 Liigassa debytoinut pakki on pelannut sarjassa miehekkäät 1 115 peliä.
– Tiedämme, että Arto on todella luotettava pelaaja. Jokainen menestyvä joukkue tarvitsee sellaisen pelaajan, joka pystyy tilanteessa kuin tilanteessa pelaamaan luotettavasti, HPK:n urheilujohtaja Mika Toivola kehui.
– Kauden aikana tulee hyviä ja vaikeita hetkiä ja silloin Lada pystyy pitämään fokuksen oikeissa asioissa. Sama koskee myös pelin sisällä vaihtelevia hyviä ja haastavia hetkiä, aina hän pystyy käsittelemään tilanteen ja pelaamaan luotettavasti.
Vaikka Kerhon kausi loppui nyt runkosarjaan, muistutti Laatikaisen sen hyvästä loppukauden draivista. HPK oli nousta kymmenien pisteiden takaa jatkopaikoille. Liidon myötä jatkosopimus syntyi nopeastikin.
– Toisaalta, kun jäimme ulos playoffseista, jäi sopivasta myös nälkää jatkaa. Tietysti piti tarkistaa kotiasiat, mutta nopeasti löytyi sävel sille, että jatkan.
LUE MYÖS:
10 euron kierrätysvapaa megakierros peliin Reactoonz – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Voimassa 3.8.-5.8.
- Vain uusille asiakkaille!
- Tappara saa jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan
- Kultaleijona Konsta Heleniuksesta tipahti hurja NHL-arvio – ”Älkää yllättykö, jos…”
- Kärpät kiinnitti tutun hyökkääjän – ”Luisteluvoimainen pelaaja”
- HIFK avasi lipunmyynnin Jokerit-peliin – hinnat pilvissä
- NHL-seura kovien päätösten edessä – avautuuko ovi Patrik Laineelle?
- Ässät kiinnitti nuorten maajoukkueesta tutun hyökkääjän: ”Mielenkiintoinen pelaaja”
- Asiantuntijat ovat puhuneet – tässä NHL:n 20 parasta laitahyökkääjää!
- Yllätyssiirto: Jokerit-vahti löysi uuden seuran!
- Mikko Rantasen kohutaklaus nostettiin esiin – kovia kokeneelta vastustajalta paljastus
- Liiga jää taakse – HIFK:n ulkomaalaisvahvistus palaa tuttuun seuraan
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi
- Odotus päättyi – tässä on KalPan mestarivahdin uusi seura
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Yllätyssiirto: Jokerit-vahti löysi uuden seuran!
- Urheilucast: Jokerien Teemu Turusen palkasta paljastui hurja tieto – Kärpät jäi kakkoseksi
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Nuoret Leijonat: huipputulos!
- Nyt varmistui – SaiPalle tuttu vahvistus Pohjois-Amerikasta
- NHL-kohupuolustaja: pikapotkut SHL:ssä
- Jussi Ahokas paljasti IS:lle: Näin paljon tienaa kaudessa – ”Raha puhuu”
