Tulisieluinen John Tortorella ei vaihteeksi ottanut Patrik Lainetta hampaisiinsa: Suomalainen sai isot kehut maali-iloittelun jälkeen – “Maaleja hän ei tehnyt, mutta…”
NHL:n tämän hetken kenties puhuttavin kaksikko – tai ainakin suomalaisten silmiin puhuttavin duo – Patrik Laine – John Tortorella oli taalaliigassa irti taas perjantaiyönä.
Columbus Blue Jackets nousi Chicago Blackhawksia vastaan 6-5-voittoon päätöserässä oltuaan ensiksi kahden ja sitten vielä maalin takaa-ajoasemassa.
Laine kirjautti joukkueen ykkösketjun laidalla tehot 0+1=1 ketjukaverien Jack Roslovicin ja Cam Atkinsonin hankittua pisteet 2+0=2 ja 1+3=4. Ykkösketjun saldo oli yhteensä siis massiivinen 3+4=7.
Suomalaiset ovat kenties ajatelleet Laineen jääneen tulisieluisen Tortorellan silmätikuksi, mutta ainakaan nyt luotsi ei moittinut Lainetta maalittomuudesta ja ykkösketjun hyökkääjien heikoimmista tehoista huolimatta.
– Usea ihminen puhuu vain Laineen kudista, mutta nyt hän myös teki peliä hienosti syötöillään, jenkki kehui Blue Jacketsin Twitter-tilin videolla.
– Laine siis liikutti kiekkoa hyvin, ja hän pelasi kaikkiaan erittäin hyvin. Maaleja hän ei tehnyt, mutta hänen syötöt avasivat peliämme.
Kuten numerot osoittavat, joutui Columbus kaivamaan työkalupakistaan välineet uudenlaisen voiton rakentamiseen. Aiemmin tällä kaudella joukkue on pelannut pääasiassa vähämaalisia – tai sanotaan vaikka normaalimaalisia – pelejä, mutta nyt numerot repsahtivat totaalisesti. Joukkueesta ylsi pisteille peräti 11 veijaria.
– Emme ole olleet tällaisessa tilanteessa kovin usein, eikä tällaisesta välttämättä tule tapaa. Mutta tottakai tuntui hyvältä napata voitto nyt hyökkäämisen ehdoilla puolustamisen sijaan, Roslovic sanoi seuran kotisivuilla.
– Jos päästämme viisi, pitää silloin tehdä kuusi.
Joonas Korpisalo otti Columbuksen maalilla 21 koppia ja tämän ystävä Kevin Lankinen Chicagon tolppien välissä peräti 37 torjuntaa.
– Ehkä me tajuamme sen, etteivät tällaiset pelit ole osa identiteettiämme, mutta selvisimme, jenkkisentteri hymähti.
Laine on summannut tämän kauden kuudessa pelissä tehot 5+2=7.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- LIVESEURANTA: Pitsiturnaus 2026 – Jokereiden Liiga-joukkue testissä
- Alex Lintuniemi palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Kesän suurin NHL-pommi! Ville Koivunen allekirjoitti mammuttisopimuksen
- Liiga-seura kiinnitti lupaavan puolustajan: ”Paljon mittaamatonta potentiaalia”
- Ässät julkisti uuden kapteeninsa – ”Urani suurin kunnia”
- Erotuomariura päättyi – Antti Bomanista tuli uusi tieto
- Ilves jää taakse – ulkomaalaisvahvistus vaihtaa toiseen Liiga-seuraan
- Hyökkääjä sai lähteä HIFK:sta – uusi osoite selvisi nyt!
- Liigassa potkut saanut valmentaja löysi uuden työn – toinen suomalaisnimi vetäytyi yllättäen
- Kova vahvistus Liigaan – Kiekko-Espoo julkaisi uuden hyökkääjän
- Käänne kulisseissa: Liiga-seura repimässä pelaajasopimuksen
- Tappara saa jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan
- Urheilucast: HIFK, Tappara, TPS vai Kärpät? NHL-hyökkääjä tulossa Liigaan
- Yllätyssiirto: Jokerit-vahti löysi uuden seuran!
- Kärpät kiinnitti tutun hyökkääjän – ”Luisteluvoimainen pelaaja”
- Paljastus Jesse Puljujärven NHL-varauksesta – tämän pelaajan Oilers olisi halunnut
- Jokerit: hyökkääjä ulos!
- IS: Liigaan vielä uusi seura juuri ennen kauden alkua?
- SS: Liiga-seuran pitkäaikainen luottoratsu vaihtoi maisemaa – puhui nyt suoraan: ”Saattoi olla paljon…”
- HIFK avasi lipunmyynnin Jokerit-peliin – hinnat pilvissä