NHL pudotuspelien ulkopuolelle kahdella viime kaudella jääneen Anaheim Ducksin sikariportaan on tehtävä tämän kauden aikana päätös mahdollisen uudelleenrakennuksen käynnistämisestä, arvioi NBC Sports.

Mediajätin toimittaja James O’Brienin mielestäsi seuran olisi käynnistettävä uudelleenrakennuksensa välittömästi sen sijaan, että se yrittäisi vahvistaa nykyistä kokoonpanoaan pudotuspelipaikan toivossa.

Toimittajan mukaan Ducksin kannattaisi ottaa jonkun palkkakatto-ongelmaisen seuran kallispalkkainen alisuorittaja riveihinsä, mikäli seura saisi mukana kärkikierrosten varausvuoron tai -vuoroja.

Arvokkaimpiin siirtokohteisiin omasta kokoonpanosta kuuluu puolestaan kapteeni Ryan Getzlaf. 35-vuotiaan keskushyökkääjän nykyinen rasittaa Ducksin palkkakattoa 8,5 miljoonalla dollarilla vielä alkavan kauden ajan. Miehen todellinen vuosipalkka viimeiseltä sopimusvuodelta on kuitenkin vain kolme miljoonaa taalaa, mikä tekisi hyökkääjästä arvokkaan pelinappulan viimeistään siirtotakarajalle tultaessa.

Muita todennäköisimpiä lähtijöitä ovat O’Brienin mukaan hyökkääjä Rickard Rakell sekä puolustajat Hampus Lindholm ja Josh Manson.

Anaheim on tällä hetkellä lähellä palkkakaton maksimia, joskin sen tilannetta helpottaa David Backesin 4,5 miljoonan dollarin vuosipalkan heivaaminen pitkäaikaisloukkaantuneiden listalle.