Ex-Jokerit-taiturilla oli koronatilanteessakin varaa odotella: Hylkäsi useamman tarjouksen – vasta KHL kelpasi!
Kuva: Ilari Isotalo
Suomalaishyökkääjä Pekka Jormakka oli monien muiden pelaajien tapaan kuluvan kauden alussa pitkään ilman joukkuetta.
Vallitsevan koronavirustilanteen vuoksi seurat ovat olleet erittäin varovaisia ja Euroopan pelaajamarkkinoita on sekoittanut runsas lainapelaajien määrä Pohjois-Amerikasta.
Lopulta Jormakka solmi loppukauden mittaisen diilin KHL:n Sibir Novosibirskin kanssa. Hän kertoo saaneensa viime sesongin jälkeen tarjouksia, mutta ei sieltä mistä toivoi.
– Olin odotellut sopimustarjouksia pitkään ja sainkin pari Sveitsistä, mutta halusin jatkaa KHL:ssä, koska tämä on Euroopan paras liiga. Sen vuoksi en miettinyt kovinkaan pitkään kun Sibir oli yhteydessä, Jormakka avaa Championat-sivuston haastattelussa.
Jormakalla riittää uudessa seurassaan myös suomalaistuttuja, sillä Sibirissä pelaavat maalivahti Harri Säteri, puolustaja Jyrki Jokipakka ja hyökkääjät Juuso Puustinen sekä Mikael Ruohomaa.
Jormakka kertoo pelanneensa Puustisen ja Säterin kanssa aiemmin maajoukkueessa ja tuntevansa myös muut ryhmän suomalaiset.
– Ruohomaa on joukkueen ykköstähti ja Säteri on todella hyvä maalivahti. Lisäksi Puustisella on kova laukaus, Jormakka hehkuttaa.
Päättyneellä kaudella Vitjaz Podolskin paidassa 48 ottelussa 21 (12+9) tehopistettä painanut Jormakka uskoo vahvasti uuden joukkueensa mahdollisuuksiin KHL:ssä.
– Haluan viettää täällä hyvän kauden. Sibir on selvinnyt aiemmin toiselle kierrokselle. Tiedän joukkueemme pystyvän voittamaan, niin miksi emme voisi voittaa Gagarin Cupia, Jormakka vakuuttaa.
Laituri on pelannut KHL:ssä viidellä viime kaudella. Ennen Vitjazia hän edusti Jokereita neljän sesongin ajan.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Urheilucast: Eeli Tolvasen kintereillä useita NHL:n huippuseuroja – tähän neuvottelut kariutuivat
- Urheilucast: HIFK:lle jättimäinen takaisku – tähtipelaajalla käsittämätöntä epäonnea!
- Liiga-konkari Tomi Sallinen: maisema vaihtuu!
- NHL:n laajentumissuunnitelmat etenevät – tässä vaihtoehdot uuden seuran kotikaupungiksi!
- MTV: Tappara-tähdeltä suora mielipide Liigan harjoituspeleistä: ”Mulle välillä kryptoniittia”
- Yli 300 NHL-ottelun venäläishyökkääjä palaa Pohjois-Amerikkaan lähes yhdeksän vuoden tauon jälkeen
- Jarmo Kekäläisellä hurja vaikutus – nyt tuli huimaa tekstiä: ”Luotan paljon enemmän”
- Satakunnan derbyssä rumat lukemat – Ässät tarjosi Lukolle tylyn selkäsaunan
- Suomi-sarjan joukkue saa vahvistuksen Liigasta!
- Pelicans naarasi toisesta Liiga-seurasta tutun puolustajan – kokoonpanossa jo tänään
- Näkökulma: Tämä Liiga-seura on superkauden jättiyllättäjä
- Mestis-seuralle nimekäs vahvistus – haaviin kaksinkertainen Suomen mestari
- Liigan tähtipelaaja yhä ilman seuraa – ”Ei olisi yllätys, jos…”
- Teemu Turusen korvaaja löytyi – MM-pistelinko lähellä sopimusta
- Matthew Tkachukin Florida-siirrosta uutta tietoa – pöydällä toinenkin huipputarjous
- Onko Patrik Laineesta vielä NHL-tasolle? Näin Teemu Selänne vastaa
- Ässät vahvistuu – haaviin tuttu hyökkääjä: ”Kokenut ja luotettava sentteri”
- ESS: Nashville Predatorsilta huonoja uutisia Liiga-seuralle
- Sopimussotku venyy: Liigan ruotsalaisvahvistus sanoo suoraan, ettei paluuta ole
- Suomalaispakille hurjaa hehkutusta Ruotsissa: ”Yksi sarjan parhaista hankinnoista”