No nyt on kovaa settiä – kuusinkertainen Cup-voittaja lataa Miro Heiskasesta upeaa tekstiä: “Jestas sentään – voittaa vielä jonain päivänä Norris Trophyn”
Miro Heiskanen pelasi NHL:n pudotuspeleissä jäätävän syksyn, vaikka Dallas Stars jäi katkerasti kahden voiton päähän jääkiekon Stanley Cupista. Suomalaispuolustaja sijoittui pistepörssissä kolmoseksi saldolla 6+20=26 (+8), pakkien pörssin hän voitti.
Reilu parikymppisellä nuorten maailmanmestarilla on valoisa tulevaisuus, vaikka syksy päättyikin katkeraan finaalitappioon.
– Jestas sentään, hänhän kehittyy vielä. Hänestä tulee isompi ja vahvempi. Hän näkee jo jään yhtä hyvin kuin kuka muu tahansa tässä liigassa. Hän syöttää ja puolustaa hyvin, kuusinkertainen Stanley Cup -voittaja Larry Robinson, 69, ylistää NHL:n suomenkielisten sivujen mukaan.
Heiskanen on vain 86-kiloinen, joten toisinaan hänet saa voimalla irti kiekosta.
– Mutta ei hän siitä hätkähdä. Jokainen vastustaja yritti jyrätä hänet pois pelistä, mutta hän tuli aina takaisin.
Robinson näkee, että Heiskanen voi olla NHL:n paras pakki.
– Heiskanen pelasi erittäin hyvin. Jos hän jatkaa samaa rataa ja pysyy terveenä, hän voittaa vielä jonain päivänä Norris Trophyn. Hänen taitonsa riittävät siihen.
HIFK:sta taalaliigan eliittiin ponnistanut puolustajalupaus on tehnyt kahden kauden aikana 150 runkosarjan pelissä tehot 20+48=68 (0), 40 pudotuspeliottelun saldo on 8+22=30 (+8).
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lähde: Floridan Stanley Cup -mestari lähdössä NHL:stä – palaamassa tuttuun osoitteeseen
- Ruotsalaisseura pestasi raiskauskohussa olleen ex-NHL-pelaajan – fanit tyrmistyivät: ”Sairasta”
- Ilves: kolme nuorta lupausta lähtee – tässä uudet osoitteet
- Macklin Celebrini rustasi jättisopimuksen – nousee NHL:n palkkakuninkaaksi!
- NHL-seura sopimukseen suomalaislupauksen kanssa!
- HIFK:n ex-tähtihyökkääjä löysi uuden seuran
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Nyt varmistui – SaiPalle tuttu vahvistus Pohjois-Amerikasta
- HIFK jää taakse – Kasper Lundellin uusi joukkue on nyt selvillä
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi
- Florida Panthers: sopimus uuden maalivahdin kanssa
- Expressen: Supervahvistus Liigaan – Teemu Turunen palaamassa Suomeen!
- Urheilucast: Teemu Turusen eteen lyötiin ”täysin hävytön” tarjous – nämä Liiga-seurat kintereillä!
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Floridassa tapahtuu: Patrik Laine pelaa!
- Tätäkö Patrik Laineen arvo nyt on? Karu tieto paljastui
- Se oli siinä – SaiPan NHL-konkari päätti uransa
- Miljoonatappiot järkyttävät – IL: Liigan jättiseuroja odottaa karu tilinpäätös
- Jokerit vihjaa jättijulkistuksella – fanit uskovat arvoituksen jo ratkenneen