Mielenkiintoinen kaappaus: MM-kisoista tuttu pikakiituri siirtyy Liigaan!
Porin Ässät tiedotti keskiviikkona solmineensa yksivuotisen sopimuksen hyökkääjä Nicolai Meyerin kanssa.
27-vuotias tanskalainen saapuu Poriin Ruotsin SHL:ssä pelaavan Malmö Redhawksin riveistä.
Tanskan maajoukkuetta kaksissa MM-kisoissa edustanut vauhtikone teki viime kaudella SHL:ssä 40 otteluun pisteet 3+11=14.
– Nicolai oli pelaaja, jonka olisimme halunneet joukkueeseen jo viime tammikuussa, mutta silloin keskustelut eivät johtaneet yhteiseen lopputulokseen. Siitä jäi kuitenkin varmasti molemmin puoleinen siemen, joka realisoitui tänään. Hän on harjoitellut koko kesän Malmön mukana ja pelasi viime viikonloppuna myös harjoitusturnauksessa. Katsoimme hänen pelinsä turnauksessa ja hänen pelikuntonsa on hyvä, Ässien kehitysjohtaja Tommi Kerttula kommentoi seuran tiedotteessa.
– Saimme joukkueeseen nopeajalkaisen pelaajan, joka on hyvä sekä luomaan että päättämään tilanteita. Hänellä on hyvät ominaisuudet pelinopeaan jääkiekkoon ja suunnanmuutospeliin sekä hän tuo tietysti meille ylivoimalla lisää vaihtoehtoja.
– Nicolai pelaa kahteen suuntaan aktiivisesti ja tekee töitä myös puolustussuuntaan tunnollisesti, mutta hän on aina pystynyt tuottamaan myös pisteitä ja toissa kaudella Södertäljessä hän muodosti dynaamisen parin HIFK:ssa pelaavan Sebastian Dykin kanssa. Malmössä homma ei toiminut oikein missään vaiheessa parhaalla mahdollisella tavalla ja rooli vaihteli aika paljon. Kuitenkin etenkin kauden loppupuolella hän pystyi tuottamaan SHL:ssäkin varsin vaatimattomalla peliajalla.
– Hän halusi itse uuteen ympäristöön ja mahdollisuuden nousta isompaan rooliin. Tie Malmön ykkös- ja kakkosketjuun oli tukossa, joten päädyimme tähän ratkaisuun yhdessä pelaajan ja Malmön kanssa. Kiitos Malmön GM Patrik Sylvegårdille ja Meyerille, että asiat etenivät nopeasti maaliin, Kerttula kiitteli.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Synkkä tieto julki – Vegasille karu takaisku NHL-finaaleissa
- MTV:n paljastus: Leevi Teissalalla oli Liiga-diili valmiina – kariutui karulla tavalla!
- Kohuhyökkääjä palaamassa NHL:ään – Lähde: Tässä tuleva seura
- Liigan parhaat palkittiin – KooKoo juhli, Tappara kahmi tähdistöpaikkoja
- Stanley Cup -mestari iski siirtomarkkinoilla – nappasi suomalaispuolustajan
- Liigassa loistanut maajoukkuetähti: uusi seura
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Antero Mertarannalta yllättävä aluevaltaus – hyppää kehään Tallinnassa
- Doug Shedden: uusi päävalmentajapesti – suomalaislegenda mukaan valmennustiimiin
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- Urheilucast: Eemeli Suomi palaa Liigaan? Nyt tipahti melkoinen siirtohuhu
- Nyt se on julki – tässä Leijonien lohko MM-kisoihin 2027!
- Kärppien uusi pelaajahankinta lipsahti julki – somevideo ei jätä mitään arvailujen varaan
- Urheilucast: Lukas Haudum tienaa valtavaa palkkaa TPS:ssä, luvut julki – ”Ennenkuulumatonta”
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Carl Klingberg: uusi Liiga-seura!
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- IS: Jesse Puljujärven MM-mitalin varastanutta henkilöä odottaa karu yllätys
- KalPan mestarijoukkueen sankari: uusi seura selvillä!
- Entisen Liiga-vahdin KHL-sopimus purettu – tavoittelee NHL-paluuta