KooKoosta kantautui lisää huolestuttavia koronauutisia – näin toimitusjohtaja kommentoi

© Kuva: Pekka Mäntylä

KooKoo on antanut uutta tietoa seuran koronavirustilanteesta.

Kouvolalaisten U20-joukkueessa on todettu tähän mennessä jo seitsemän tartuntaa ja koko joukkue on pysyy karanteenissa. Viikonloppuna määrä kasvoi yhdellä.

Liiga-joukkueen kohdalla testit teetettiin koko joukkueelle maanantaina, ja tällä hetkellä odotetaan tuloksia. KooKoo toimii tulosten jälkeen Kymenlaakson sosiaali- ja terveyspalveluiden kuntayhtymän ohjeiden mukaan.

– Tulemme tiedottamaan tiistaina tai keskiviikkona lisää Liiga-joukkueen arjen jatkosta ja myös perjantain KalPa-harjoitusottelusta tehdään päätöksiä vasta myöhemmin, KooKoon toimitusjohtaja Sakari Välimaa kommentoi seuran tiedotteessa.

– Haluamme toimia vastuullisesti ja pelaajien ja työntekijöidemme terveys edellä. Tulemme myös tekemään lisää toimenpiteitä koronaviruksen leviämisen ehkäisemiseksi.

Liigasta tällä hetkellä Jukurit ja HPK ovat karanteenissa.