Huippuhaku! Toronto Maple Leafs vahvistuu Stanley Cup-voittajalla – ”Täyttänyt jokaisen roolinsa”

© Kuva: Getty Images

Toronton Maple Leafs vahvistaa valmennustiimiään todella meritoituneella nimellä, kun Paul MacLean aloittaa seuran apuluotsina.

– Yli kaksi vuosikymmentä kestäneellä NHL-valmentajan urallaan Paul on täyttänyt jokaisen roolinsa eri tiimeissä voittaen matkan varrella Stanley Cupin ja Jack Adams Trophyn, Toronton päävalmentaja Sheldon Keefe hehkuttaa seuran tiedotteessa.

62-vuotias MacLean juhli Detroit Red Wingsin apuvalmentajana Stanley Cupia kauden 2007-08 päätteeksi ja taalaliigan parhaan valmentajan Jack Adams Awardilla hänet palkitiin puolestaan Ottawa Senatorsin päävalmentajana 2013.

Hän on viimeksi työskennellyt kuluvalla sesongilla Columbus Blue Jacketsin apuvalmentajana.