HIFK vahvisti hyökkäystään – ”Hyvin luisteleva ja erittäin taitava pelaaja”

© Kuva: Juha Tamminen
Jokerit palaa kaukaloon perjantaina! Lyö vetoa ja kuittaa talletusbonus!

Helsingin IFK on vahvistanut tulevan kauden Liiga-miehistöään solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen hyökkääjä Elis Heden kanssa.

19-vuotias Hede pelasi viime kauden USHL-junioriliigassa Chicago Steelin joukkueessa, joissa nuorukainen iski 46 ottelussa tehot 3+15=18. Ennen Pohjois-Amerikkaan siirtymistään Hede pelasi RB Hockey Akademiessa Tshekissä.

– Elis on pelaajahankinta tähän ja nyt, mutta erityisesti tulevaisuutta varten. Hän on hyvin luisteleva ja erittäin taitava pelaaja. Näimme hänet viime kaudella Chicagossa ja sopimuksen tekeminen tuli ajankohtaiseksi nyt, kun hän päätti siirtyä ammattilaiskiekkoilun pariin, HIFK:n urheilujohtaja Tobias Salmelainen kommentoi tuoreinta kiinnitystään seuran verkkosivuilla.

Hede on toisen polven Liiga-kiekkoilija. Miehen isä Niklas Hede on HIFK:n kasvatti, joka pelasi seuran liigajoukkueessa kaudet 1989–1991 ja 1994–1995.

LUE MYÖS: Tappara hankki hyökkääjän Winnipegin NHL-organisaatiosta

Jokerit palaa kaukaloon perjantaina! Lyö vetoa ja kuittaa talletusbonus!