Muistatko vuoden 2013 MM-kisojen sensaatiovahdin? Ura kääntynyt kovaan laskuun
Vuonna 2013 latvialaismaalivahti Kristers Gudlevskis ponkaisi MM-kisoista koko kiekkomaailman tietoisuuteen. Uskomattoman atleettinen molari oli hurjassa vireessä Latvian maalilla ja näytti välillä seisovan vaikka päällään pysäyttääkseen kiekot. Hänen torjuntaprosenttinsa kisoissa oli 92,5, joka on poikkeuksellisen kova lukema Latvian tasoiseen joukkueeseen.
Seuraavaksi kaudeksi Gudlevskis siirtyikin Pohjois-Amerikkaan. Nuori maalivahti pelasi pääosin farmissa, mutta hän pääsi myös näyttämään NHL:ssä. Hän pelasi yhden ottelun Tampa Bay Lightningin paidassa torjuntaprosentilla 94,7.
MM-sensaatio pelasi vielä neljä seuraavaa kautta Pohjois-Amerikassa. NHL-visiitit jäivät vähäisiksi, mutta AHL:ssä koppi ei tarttunut.
Kaudeksi 2018-19 Gudlevskis palasi Eurooppaan. Hän pelasi yhden erinomaisen KHL-kauden, jonka jälkeen taso romahti. Kauden 2019-20 lopetuksen 27-vuotias latvialainen pelasi Saksan pääsarjassa. Hänen torjuntaprosentikseen jäi murheellinen 90,4.
Ensi kaudesta Gudlevskisillä ei ole sopimusta.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- JYPistä potkut saanut päävalmentaja: uusi työ!
- HPK: maajoukkuepuolustajan sopimus purettu!
- Liigan pudotuspeliennakko – Tappara & KooKoo: Rysähtääkö finaalisarjassa kaikkien aikojen sensaatio?
- Leijonat iskee Tshekin kimppuun – tässä kentälliset otteluun
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- Lauri Marjamäki: uusi työpesti!
- Elmeri Eronen jättää Liiga-kaukalot – uusi joukkue selvillä!
- Lehti: HIFK:n ulkomaalaisvahvistus lähtee – tässä uusi seura!
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- IL: Raimo Helmisen SaiPa jysäytti hurjan kaappauksen – ”Kovemmat meriitit kuin Maxime Fortierilla”
- Jokerit räväytti: 15 pelaajakiinnitystä julki!
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- IL: HIFK kävi ryöstöretkellä Liigan välieräjoukkueessa – Olli Jokisella selvä teema
- Pelicans-kapteeni jättää seuran – ”Kiitos”
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- UC: Jokerit rysäytti jättihankinnan – nyt tuli karu tieto
- HPK rysäytti: Tiskiin 10 pelaajasopimusta – neljä uutta hankintaa
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut