Oliko tyhennysmyyntejä tehneestä Pelicansista JYPiin siirtynyt liigapelaaja lahtelaisten kovanaaman kohteena? ”Sanoin, että ota iisisti”
Kuva: Juha Tamminen
LAHTI. Etelä-Suomen Sanomat kirjoitti jutussaan äskettäin, että liigajoukkue Pelicans teki helmikuun pelaajakaupoillaan ainakin 300 000 euron säästöt. Lahdesta ovat lähteneet Alex Lintuniemi, Topi Jaakola, Miihkali Teppo, Aleksi Mustonen, Antti Tyrväinen, Juhamatti Aaltonen ja Jesse Mankinen.
Paljonhan Pelicans sai Lintuniemestä?
– Hyvän summan, toivottavasti, Lahteen tiistaina JYP-paidassa palannut sympaattisen oloinen pakki virnistää.
24-vuotiaana uransa ensimmäistä liigakauttaan pelaava pakki on ehtinyt näkemään alkaneella vuosikymmenellä paljon. Tyhjennysmyynti, vanhan seuran kohtaaminen uuden joukkueen paidassa entisessä kotihallissa, tulossa olleen karsiutumisen vaihtuminen menestyssaumoihin…
Lintuniemi löysi tiistaina juttukavereita Lahdesta.
– Muutaman vanhan kaverin kaa heitettiin vitsiä. Ei sen enempää, JYPin takalinjoilla noin erän per ottelu pelannut puolustaja selvittää.
Pakki vaikuttaa siltä, ettei hän kuumene mistään. 192 senttinen ja 105 kiloinen pelaaja on kuin kiltti nallekarhu, josta ei voi olla pitämättä.
– Yleensä jengi tykkää musta. Kyllä mut varmaan jotenkin saa kuumenemaan, sitte pitää taklailla ja pelata likasesti. Että sitä kautta. Ei sanoilla ainakaan onnistu, sanojensa mukaan stadilainen äijä virnistää.
JYPin 0-3-vierasvoittoon päättyneessä ottelussa Pelicansin Taavi Vartiainen räksytti jotakin ex-joukkuekaverinsa korvaan eräällä pelikatkolla. Tuomarit tulivat väliin.
Kaikesta voi päätellä sen, ettei Suomeen palanneella Lintuniemellä ole lintuparvea kohtaan katkeruutta, vaikka aika Lahdessa jäi lyhyeen. Jyväskylä maistuu.
– On se parempi kaupunki, ku Lahti, jos voin sanoo, pakki velmuilee.
Ja miksi niin?
– En oikein osaa sanoo. Ehkä siellä on vähän vähemmän noita juoppoja sun muita. Se aina rauhottaa kaupunkialueen. Hienot järvet ympärillä sun muuta.
[nosto tasoitus=”oikea”]- Sanoin Tallulle pariin kertaan, että rauhotu vaan.[/nosto]
– Sanoin Tallulle pariin kertaan, että rauhotu vaan. – Se tykkää juoksennella ympäriinsä välillä. Yrittää taklailla, sanoin, että ota iisisti. Kivitalon kokoisen Los Angeles Kings -varauksen tilastot näyttävät JYPissä toistaiseksi kiikareita (-1). Tiistaina hänet merkattiin toiseen maaliin syöttäjäksi, mutta lopulta sekä tekijä että Lintuniemi vaihtuivat muihin kentällä olleisiin kolmeen. 0-2-osumassa menivät ensimmäisellä yrityksellä siis ihan kaikki pelaajat pieleen. – En tiiä, miten ne näki sen. Onneks ne aina vaihtaa ne oikein päin, että kattovat tarkasti, kelle ne kuuluvat, Lintuniemi viittaa tulossa olleeseen syöttöpinnaan. – Vähän järkytyin, kun just oli vasta kentälle tullu pari sekkaa aikaisemmin. En ollu ees kiekon lähellä. Lahdessa tehotilastoon jäi +1. – On ollu pisteet lähellä. Plussaki tekee ihan hyvää.
Alex Lintuniemi eilen leikkimielisessä tenttauksessa. Totisempaa tarinaa tulossa myöhemmin tänää! #jypliiga #pelicansfi #liiga
[nosto tasoitus=”vasen”]- Ehkä siellä (Jyväskylässä) on vähän vähemmän noita juoppoja sun muita. Se aina rauhottaa kaupunkialueen. Hienot järvet ympärillä sun muuta.[/nosto]
Ainakin tulosten perusteella Jyväskylä on Lahtea edellä. JYP on viiden pinnan päästä suorasta puolivälieräpaikasta, Pelicans puolestaan jää runkosarjaan. Siirto pohjalta menestyjäkandidaattiin oli mielekäs veto – luonnollisesti.
– Kyllähän se teki mielelle hyvää, vaikka nyt ollaan säälipleijareissa. Tolla joukkueella on mun mielestä mahikset ihan mihin vaa, kun laitetaan pelit rullaa ja jatketaan tällä tavalla.
Lahdessa fiilistä pyrittiin pitämään yllä synkkinä aikoina silloin, kun pudotuspelijuna karkasi peli peliltä.
– Kyllä siellä aina tulee semmosia, että jengi hermostuu ja sit aletaa niin sanotusti syyttää toisiaan, vaikka semmonen ei kuulu jääkiekkoon tai muihinkaan joukkuelajeihin. Oli siellä mun mielestä hyvä meininki. Ehkä välillä pinna paloi jollain.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Leijonat nappasi voiton EHT:lla – Tshekki kaatui ilman supertähtiä
- Liiga-seura kiinnitti yli 600 ottelun konkarin
- Topi Niemelä: uusi seura
- Tapparalle ja KooKoolle rajuja poissaoloja: kolme pelaajaa ulkona!
- Tässä Leijonien kentälliset Tshekkiä vastaan – useampi NHL-vahvistus sivussa
- Sensaatio on valmis – tämä maa nousee jääkiekon MM-kisoihin 20 vuoden tauon jälkeen!
- Liigan finaaleissa tehtiin hurjaa historiaa!
- IS: Aleksander Barkov paljasti ottaneensa yhteyttä Leijonat-legendaan – tässä syy
- Tässä ehdokkaat NHL:n arvokkaimmaksi pelaajaksi – mukana jättiyllätys!
- Kanada julkisti tähtisikermänsä MM-kisoihin
- Nämä pelaajat ulos Leijonien MM-leiriryhmästä
- Urheilucast: Ilves jäi nuolemaan näppejään – tuttu pistetykki valitsi kilpailijan tarjouksen
- Urheilucast: Ilves löysi todellisen timantin – historiallinen pelaajasopimus vireillä!
- Urheilucast: HIFK-hyökkääjän sopimus revittiin yllättäen – siirtyy Kärppiin!
- Urheilucast: Haluttu nimi valitsi Ilveksen – Tappara jäi nuolemaan näppejään
- Miro Karjalainen: ensi kauden seura selvillä!
- IS: Liigassa ja NHL:ssä pelannut suomalaistähti syytettynä naisen pahoinpitelystä
- Urheilucast tiputti pommin: maalitykiltä rukkaset Tapparalle – toinen Liiga-seura tuli väliin!
- HIFK: iso uutinen!
- Kovia tehoja Itävallassa takonut kanadalaispakki siirtyy Liigaan!